hz ömer'in oğlu

'Dini Bilgiler' forumunda Ezlem tarafından 20 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. hz ömer'in oğlu kimdir
  hz ömer'in oğlunun adı
  Abdullah İbn Ömer kimdir

  Hz.Ömeriz Oğlu Abdullah İbn Ömer

  Babası Hz. Ömer’dir. Künyesi Ebu Abdirrahman’dır. Nesebi, sekiz göbek yukarıda Efendimiz’in cedleriyle birleşmektedir.

  Doğumu, bi’setin 6. yılında olmalıdır. Buna göre Uhud harbi esnasında 14 yaşında olduğu için savaşa alınmamıştır. Bütün ömrü boyunca bunun ızdırabını yudumlamıştır. Babasının İslâm’ı kabulünde 5 yaşlarındadır. Böylece henüz çocukken İslâmî bir terbiye altında büyümeye başlamıştır. Bunu kendisi de ifade etmiştir. Buhari’nin bir rivayetine göre, ‘babasının Müslüman olduğunda kendisi henüz küçük bir çocukmuş.

  İbn Ömer, babası zamanında devlet işlerine katılmamıştı. Babası bilerek kendini ve ailesini uzak tutmuştu. Ömer’in bu husustaki titizliği malumdur. Hz. Ömer, şehadetinden önce tayin ettiği Hilâfet sûrasına, oğlunu da yedinci aza olarak, fakat seçilmemek kaydıyla dahil etmişti. Babası döneminde devlet işlerine katılması tek bu olayda olmuştur.

  Vefat ettiğinde 83 veya 85 yaşında olduğu rivayet edilmektedir. Nakle göre, Mekke’nin şanına yakışmayan işler yapıldığını ifade ederek orada vefat etmek istememiş, oğlu Salim’e kendisini Medine’ye götürmesini vasiyet etmişti. Bundan bir-iki gün sonra da zalimce şehit edildi.

  Namazını Haccac’ın da iştirak ettiği kalabalık bir cemaatle kılan halk, onu muhacirlere mahsus Fah mezarlığına defnetti.
   


Similar Threads: ömer'in oğlu
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Ömer'ini Arayan Yüzyıl - Halit Çil 4 Mayıs 2011
Dini Bilgiler Hz.Ömer'in (r.a) Vefatı-Ölümü 20 Mart 2011
Dini Bilgiler hz ömer'in şehadeti 20 Mart 2011
Dini Bilgiler Hz ömer'in özellikleri 20 Mart 2011
Dini Bilgiler hz ömer'in ölümü ölüm tarihi 20 Mart 2011