Hz Ömerin Hayatı Özet

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 19 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. hz ömerin hayatının özeti,
  hz ömerin hayatı kısa

  Hz. Ömer Hayatı – Biyografisi


  Hz. Ömer, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ölümünden sonra İslam toplumunun başına geçen ikinci halifedir. Hz. Muhammed’in ölümünden sonra İslam toplumunun basma geçen ikinci halife olan Hz. Ömer, Hz. Muhammed’in bağlı olduğu Mekke’nin Kureyş kabilesinin Beni Adiyy ailesindendi. Babası kabileler arasındaki sorunları çözmesiyle tanınmıştı. Hz. Ömer de bir süre bu görevi yürüttü. Cesareti ve yiğitliğiyle ün salmıştır.

  642′de İskenderiye’yi alan Mısır Valisi Amr îbnü’l-As birliklerini Libya üzerine gönderdi. Hz. Ömer 644′te Medine’ de, kendisinden fazla vergi alındığım öne süren İranlı bir Hıristiyan köle tarafından öldürüldüğünde İslam devleti Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da önemli bir güç durumuna gelmişti.

  Hz. Ömer İslam tarihinde adaletiyle ün kazanmıştır. Öte yandan ilk devlet örgütlenmesinin de temellerim atmış, adalet, maliye, ordu ve toprak yönetimi alanında ilk düzenlemeleri yapmış, ilk İslam parasını bastırmıştır. Hicret’in İslam tarihinin başlangıcı olması onun zamanında kabul edilmiştir.
    2. gerçekten de kısa ve öz.Çok teşekkür ederim
    3. çok yardımcı oldunuz teşekürler
    4. Ya çok kısa deilmi ben pek begenmedim açıkcası...
    5. Eyvallah kardeşim ödevim vardı sabah kalktım hemen yazdım bazı yazım hataların var ama insan cümleden anlıyor ne olduğunu gerçekten teşekkürler. :D
    6. sağol kardeşim kısa ve öz ödevim vardı çok yardmcı oldun
    7. siper vallah ya
    8. Teşekkürler ödevim için yardımcı oldun.
    9. :Gerçekten çok güzel.Çok teşekkür ederim