Hz. Ömer Nasıl Müslüman Oldu?

'Dini Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 25 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Kureyşli Ebu Cehil, Kureyşlilere Peygamber efendimizin öldürülmesi yönünde bir teklifte bulunur ve bunu başaran kişiye büyük miktarda ödül verileceğini duyurur. Hz. Ömer bu işe talip olur ve Peygamber efendimizi öldürmesi karşılığında verilecek malların sağlam bir kefaleti olup olmadığını sorar. Olumlu cevap aldıktan sonra Ebu Cehil ile bir anlaşma yapar.
  Peygamber efendimiz yaklaşık 40 kişilik eshabıyla birlikte Safa tepeceğinin yanındaki bir evde toplandığı sırada Hz. Ömer cemaate saldırmak üzre kılıcını kuşanır.
  Yolda Nuaym B. Abdullah ile karşılaşan Hz. Ömere nereye gittiğini sorar. Hz. Ömer “Kureyşilerin işlerini, darmadağan eden,Akıllarını, akılsızlık sayan, Dinlerini, ayıplayan, İlahlarına, dil uzatan , Şu Ata dinini, bırakıp yeni din tutan Muhammed’e gitmek istiyorum! Öldüreceğim onu!” der. Nuaym B. Abdullah bunun üzerine Hz. Ömer'e eniştesi, amcasının oğlu ve kız kardeşinin O'ndan gizli Müslüman olduğunu söyler ve önce onlarla ilgilenmesini salık verir.
  Hz. Ömer duydukları üzerine hemen geri döner. O sırada Habbab’ın, Fatıma hatunla Said b.Zeyd’e, Kur’an okuduğunu, işitir. İçeri girince eniştesinin üzerine çullanır... Eşini kurtarmak isteyen Fatıma Hatun Hz. Ömer'i engellemeye çalışır. Hz. Ömer kardeşini iteler ve başından yaralanmasına sebep olur. Daha sonra yaptığından pişman olan Hz. Ömer okudukları şeyin ne olduğunu sorar.
  Fatıma hatun okudukları sahifeye zarar vermesinden korkarak Hz. Ömer'e karşı gelir ancak Hz. Ömer'in Müslüman olacağını umarak “Ey Kardeşim! Sen, puta taptığın müddetce, pissin (temiz değilsin!) Halbuki, Ona (Kur’an-ı Kerim, yazılı Sahife’ye) pak olandan başkası, dokunamaz! ” dedi.Hz. Ömer, kalkıp yıkanınca Fatıma Hatun, ona, Sahife’yi, verdi.Sahife’de, Taha suresi yazılı idi.Hz. Ömer, sureyi baş tarafından okumağa başladı.Hz. Ömer: “Bu sözler, ne kadar güzel, ne kadar değerli!” demekten, kendini, alamadı.
  Hz. Ömer, hemen kalkıp kılıcını, kuşandı. Sonra, Peygamberimiz Aleyhisselam ile Eshabının bulunduğu yere kadar varıp kapıların, çaldı.Hz. Ömer’in sesini, işitince, Peygamberimizin Eshabından bir Zat kalkıp kapının gediğinden dışarı baktı.Hazret-i Ömer’i, kılıcını, kuşanmış olarak, görünce, korktu. Peygamberimizin yanına döndü “Ya Resulallah! Bu, Ömer b. Hattab’dır. Kılıcını kuşanmış bir haldedir!” dedi.Hz.Hamza “Ona, izin ver! Eğer, o, iyilik için geldi ise, kendisine bol bol iyilik ederiz. Eğer, kötülük için geldi ise, onu, kendi kılıcıyla öldürürüz!” dedi.Peygamberimiz “Ona, izin veriniz!” buyurdu.
  Kapıdaki zat, ona, izin verdi.Peygamberimiz, kalkıp ona, doğru vardı ve kendisi ile avluda karşılaştı.Kuşağından veya ridasının toplandığı yerden tutup kendine doğru hızlıca çekti. ve ’ Ey İbn. Hattab Ne getirdin Vallahi, Allahın, sana, bir musibet indirmesine kadar duracağını, sanmıyorum!” buyurdu. Hazret-i Ömer “Ey Allah’ın Resulu! Ben, Allah’a, Allah’ın Resulüne ve Ona, Allah’dan gelen şeylere iman edeyim diye Senin yanına geldim!” dedi.
  Bunun üzerine, Peygamberimiz “Allahu Ekber!” diyerek Tekbir getirdi.Peygamberimizin Eshabından olan ve evde bulunan halk, hz. Ömer’in Müslüman olduğunu, anladılar.