Hz.Musa Kaç Yılında Yaşadı

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 11 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz.Musa Kaç Yılında Yaşadı
  Hz.Musa Kaç Yılında Yaşamıştır

  Allah Teâlâ'nın, dört büyük kitaptan biri olan Tevrat'ı verdiği ve yeryüzünde dinini tebliğ edip, hakim kılması için gönderdiği Ulu'l Azmpeygamberlerden biridir.

  Firavun, İsrailoğulları’na sürekli zulmediyor ve onları ağır işlerde çalıştırıyordu. İsrailoğulları’nın Mısır’da yaşadıkları zorluğu temsil eden bir resim.

  M.Ö 1600′lerde, Yusuf Peygamberin önderliğinde Mısır’a yerleşen Yahudiler, kısa sürede orada çoğalarak, geniş alanlara yayıldılar. Tam Hz. Musa’nın doğduğu sırada, Firavun zalimce bir emir vermiş ve ülkesindeki tüm erkek çocukların öldürülmesini istemiştir. Hz. Musa da ölüm tehlikesiyle karşılaşmıştır. Ancak Allah Hz. Musa’nın annesine oğlunu suya bırakmasını söylemiş ve sonunda onu Firavun’un alacağını ve onun kendisine geri dönüp peygamber olacağını bildirmişti. Annesi Hz. Musa’yı bir sandığın içine yerleştirerek suya bıraktı.

  Herşeyi bilen Allah, Firavun’un Hz. Musa’yı nehirde bulup, onu sarayında yetiştireceğini de bilmektedir.

  Musa (a.s)'nin babasi, imran'dir Onun babasi Yahser, onun da babasi Kahes'dir. Nesebi Yakub (a.s)'a ulasir ki, onun babasi Hz. ishak (a.s), onun da babasi Hz. ibrahim (a.s)'dir. Musa (a.s)'nin yaninda gördügümüz Harun (a.s) onun kardesidir.
  *Mûsa (a.s) da, Allah Teâlâ tarafından israiloğulları'na gönderilmiş bir resul idi.

  *Musa (a.s), Tih çölünde, Harun (a.s)'dan sonra öldü.

  *israilogullarini Arz-i Mukaddes'e sokamadi. Öldügünde yüz yirmi yasinda idi.
   


Yükleniyor...