Hz Muhammedin torunları

'Dini Bilgiler' forumunda HazaN tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Peygamberimizin torunları, Peygamber efendimizin torunları ve isimleri

  Hz. Peygamberin en büyük kızı Zeynep, teyzesinin oğlu Ebul-Asla evlendirilmiş ve bundan Ali ve Ümame adında iki çocuğu olmuştur. Ali Mekke fethi sonrası (8/630) küçük yaşta ölmüştür.

  Ümame adlı kız çocuğu ise, Hz. Fatımanın ölümü üzerine önce Hz. Ali ile evlenmiş, onun şehit edilmesi üzerine Muğire b. Nevfelle nikahlanmıştır. Muğireden Yahya adında bir oğlu olmuşsa da nesli devam etmemiştir.

  Hz. Peygamberin ikinci kızı Hz. Rukiyye ise, Hz. Osmanla evlenmiştir. Hicretin ikinci yılında kızamıktan dolayı vefat etmiş, Hz. Osmandan olan oğlu Abdullah da iki yaşında iken vefat etmiştir. Böylece Hz. Zeynep gibi Hz. Rukiyyenin de nesli devam etmemiştir.
  Ümmü Gülsüme gelince; O da ablası Rukiyyenin ölümü üzerine hicretin üçüncü yılında Hz. Osmanla evlendi. Hicretin dokuzuncu yılında vefat ettiğinde çocuğu yoktu ve soyu kesilmişti.

  Hz. Peygamberin küçük kızı Hz. Fatımanın sırayla, Hasan, Hüseyin, Ümmü Gülsüm, Zeynep ve Muhassin (Muhsin) adlarında çocukları oldu. Bunların hepsi Hz. Alidendir. Muhassin küçük yaşta vefat etti. (1) Fatımanın nesli diğer çocuklarıyla devam etti. Hz. Fatımanın Zeynepten olan çocukları “Zeynebiler olarak bilinir.

  Hz. Fatımanın diğer kızı Ümmü Gülsüm ise, Hz. Ömer halife iken önce onunla evlendirilmiş, Hz. Ömerden Rukiyye ve Zeyd adlı iki çocuğu olmuş ve çocuklar küçük yaşlarda vefat etmişlerdir.

  Hz. Ömer, (h.23/m.644) yılında şehit edilince Ümmü Gülsüm önce amcası oğlu Avn b. Caferle evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır. Avnın ölümü üzerine, kocasının kardeşi Muhammed b. Caferle evlenmiş ve bundan bir çocuğu olmuştur. Muhammed vefat edince de bir diğer kardeşleri olan Abdullah b. Caferle evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır.(2)

  Prof. Dr. Murat Sarıcık