Hz Muhammedin süt annesinin adı

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 11 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hz Muhammed'in süt annesi kimdir

  Peygamberimizin ilk süt annesi

  Hazret-i Âmine huzurlu ve sürurlu idi. Nurtopu yavrusu tatlı tebessümleriyle, kocasının vefât acısını bir nebze unutturduğu gibi, istikbale ümit ile bakmasını da sağlayan tek tesellî idi. Bahtiyar Âmine, şerefli yavrusunu ancak bir hafta kadar emzirebildi. Bundan sonra Ebû Leheb'in cariyesi Süveybe Hâtun Kâinatın Efendisine sütanne oldu ve onu günlerce emzirdi. 1

  Süveybe Hâtun daha önce de Hazret-i Hamza'yı emzirmişti. Böylece Resûl-i Kibriya Efendimizle muhterem amcası arasında bir de süt kardeşliği bağının kurulmasına vasıta olmak gibi bir bahtiyarlık ve şerefe erişmiş oluyordu.

  Kendisine yapılan iyiliklerin en küçüğünü dahi unutmayacak ve onu karşılıksız bırakmayacak kadar büyük bir fazilet ve yüksek bir vefa duygusunun sahibi olan Fahr-i Âlem Efendimiz, zâtına bir müddet süt annelik yaptığı için Süveybe Hâtunu hayatı boyunca unutmadı. Onu sık sık ziyaret eder, her gördüğünde kendisine bol ihsan, iltifat ve ikramda bulunurdu.

  Onun fazilet ve vefa duygusundan ders alan muhterem zevceleri Hatice-i Kübrâ da evine sık sık gelip giden Süveybe Hâtun'u hürriyetine kavuşturmak için bir ara satın almak istediyse de, Ebû Leheb buna yanaşmadı. Ancak, Resûl-i Kibriya Efendimiz Medine'ye hicretinden sonra, Ebû Leheb, Süveybe'yi kendiliğinden azad etti.2

  Daha sonra Hz. Muhammed (s.a.v.)'in devamlı süt annesi Hevâzin Kabîlesinin Sa'doğlulları kolundan Halîme oldu.

  1. Tabakât, 1/108; Ensâb, 1/42
  2. Tabakât, 1/108
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012
 2. Cevap: Hz Muhammedin süt annesinin adı

  Peygamberimizin Sütannesinin Adı Halime Değilmiydi
   
 3. Cevap: Hz Muhammedin süt annesinin adı

  Kaynaklarda ilk süt annesi Süveybe Hatun olarak geçmektedir.
  Başlangıçta (3 veya 7 gün) annesi Âmine emzirdi.Sütü yetmediği için, daha sonra amcası Ebû Leheb'in azatlı câriyesi Süveybe tarafından emzirildi.
  Daha sonra Hz. Muhammed (s.a.s.)'in devamlı süt annesi Hevâzin Kabîlesinin Sa'doğlulları kolundan Halîme oldu.
  kaynak