Hz. Muhammed'in insanlara verdiği değer ile ilgili hadisler nelerdir?

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 7 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Muhammed'in insanlara verdiği değer ile ilgili hadisler nelerdir?

  Cevap: Hz. Muhammed'in insanlara verdiği değer ile ilgili hadisler nelerdir?

  Bilindiği üzre ,"İnsan eşref-i mahlukattır sözü Müslümanlar arasında çok meşhurdur. Sadece biyolojik nitelikleriyle değil, Akıl, irade, düşünme ve düşüncelerini gerçekleştirebilme özellikleri açısından insan, yaratılmışlar içinde en üstün varlıktır. Yüce Allah Kuran-ı Kerimde:
  “–Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık
  buyurmaktadır.
  Hz. Muhammed bir peygamber olarak Allahın insana verdiği bu değerin elbette farkındaydı. Bu yüzden hiçbir insanı küçümsemezdi. Bu sebeple konuşan kişinin sözünü asla kesmez, kendisi birine hitap ettiği zaman doğrudan ona yönelir, onun yüzüne bakarak konuşurdu.
  Hz. Muhammed , yalan söylediklerini bildiği halde münafıkların, içlerinde gizledikleri niyetlerine değil, ağızlarından çıkan sözlere itibar etmiş, insana verdiği değer sebebiyle onların sözlerini, mazeretlerini dinlemiş, sözlerine göre yargıda bulunmuştur. Peygamberimizin bu tutumunu münafıkların nasıl kötüye kullandıklarını ve kendi aralarında nasıl konuştuklarını Allah bize Kuran-ı Kerimde bildiriyor:
  arasında “O her söze kulak veriyor diyerek Peygamberi yerip kınayanlar var. De ki: Evet, o, hakkınızda hayırlı olanı için kulaklarını açık tutuyor.
  Peygamberimiz, insanların şekillerine, rengine ve ırkına göre ayrıma tabi tutulmasını yasaklamıştı. Bir gün nasıl olmuşsa olmuş, Ebu Zer ile Bilal bir konuda anlaşamamış ve Ebu Zer, Bilala:
  “Kara kadının oğlu sen de.
  demişti. Bilal onun bu sözünden alınmış ve durumu Hz. Muhammede bildirmişti. Peygamberimiz Ebu Zeri çağırarak ona:
  “Sende cahiliye adetlerinden biri mi var?
  diyerek onun yaptığı bu davranışı onaylamamıştı. Ebu Zer söylediğine bin pişman olmuş, hemen yüzünü yere yapıştırıp:
  “Allaha yemin ederim ki Bilal ya hakkını helal edinceye ya da yüzüme basıp geçinceye kadar buradan kalkmayacağım demiştir. Olay daha sonra tatlıya bağlanıp kapanmıştır.
  İnsana değer vermek, aynı zamanda insan haklarına saygılı olmak demektir. Her insanın doğuştan sahip olduğu hakları vardır. Her insanın, başkasının hakkına el uzatmaksızın kendi haklarını koruma hakkı vardır. Peygamberimizin uygulamaları bu konuda da bizim için önemli mesajlar içermektedir.