Hz Muhammed'in insan sevgisiyle ilgili kıssa

'Dini Bilgiler' forumunda Demet tarafından 6 Aralık 2014 tarihinde açılan konu


  1. Hz Muhammed'in insan sevgisiyle ilgili kıssa

    Sen ki insanların en merhametlisi, en düşüncelisi; insanları bu kadar sevmeseydin, Miraç gecesi semada “Ümmetim, ümmetim” diye Allah’a dua eder miydin? Sendeki bu sevgi olmasa insanlar sevmeyi nereden bilebilirdi ya Muhammed (sav)!

    Hazreti Muhammed,çocukları çok sever,onlara daima ilgi gösterir,onlara şefkat ve merhametle yaklaşırdı. Çocuklara değer verir,zaman zaman onlarla şakalaşırdı.

    Bir gün,bir çocuğun bahçedeki hurmaları taşlayarak düşürdüğünü ve yediğini gördü. Çocuğu çağırdı ve sordu: “Niçin taş atıyorsun?” Çocuk; “Hurma yemek için;canım çok hurma yemek istedi.” diye cevap verdi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz, “Yavrum! Sakın taş atarak hurmaları düşürme, sadece yere düşenleri al ve ye” dedi.

    Medine’de kıtlık olduğunda aç bir adam,izin almadan kendisine ait olmayan bir bahçeye girmiş,birkaç hurma yedikten sonra,biraz da torbaya koymuştu. Bahçe sahibi onu yakalamış ve ona çok kötü davranmıştı. Adam, Peygamber Efendimize gelerek bahçe sahibinden yakındı. Hazreti Muhammed,bahçe sahibine; “O, cahildi; sen ona öğretmeliydin. O, açtı; sen ona merhamet edip onu doyurmalıydın” dedi.