Hz.muhammedin hz ebu bekirle yaptıgı yolculuk

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 18 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz.muhammedin hz ebu bekirle yaptıgı yolculuk


  Hz.muhammedin hz ebu bekirle yaptıgı yolculuk hicret yolculuğudur.

  Hicret gecesi Hz.Muhammed (s.a.v), evden çıkarak Ebu Bekir’in evine gitmiş ve hicret için geldiğini söylemistir, Ebu Bekir sevinçten ağlamaya başladı. Ebu Bekir’in evinde bir süre oturduktan sonra beraberce, Mekke’nin güneybatısında bulunan Medine´ye hareket ettiler.

  Hz.Muhammed (s.a.v), Ebu Bekir ile Sevr mağarasında üç gün geçirdi. Mağaraya önce Ebu Bekir girmiş ve içinde akrep, yılan gibi zehirli hayvanların olup olmadığını yoklamıştı. Bu kontrolden sonra Peygamber içeri girdi.

  Hz.Muhammed (s.a.v)’in hicret ettiğini öğrenen Mekke Hükümeti, her tarafa asker seferber etmiş, onları bulup getirene yüz deve ödül vadetmişti. Hükümet askerleri ve Ebu Cehil her tarafta Peygamber ve sadık arkadaşı Ebu Bekir’i arıyordu. Nihayet askerler Ebu Bekir’in evine gelince Ebu Bekir’in kızı Esma, onlara Ebu Bekir ve Hz.Muhammed (s.a.v)’in nerede oldukları konusunda bir şey söylemedi. Bunun üzerine Ebu Cehil, Esma’ya şiddetli bir tokat attı.

  Hz.Muhammed (s.a.v) ve Ebu Bekir 20 Eylül 622’de, Medine yakınlarındaki Kuba’ya ulaştılar. Hz.Muhammed (s.a.v), tekbir ve ilahilerle karşılandı; Kuba’ya varır varmaz Kuba Mescidi’ni inşa ettirdi. Burada Külsüm bin Hedm’e konuk oldu. Hz.Muhammed (s.a.v), on gün dinlendikten sonra, yanında bulunan ashabı ile beraber Medine’ye hareket etti.
   


Yükleniyor...