Hz.muhammedin hz ebu bekirle yaptıgı yolculuk

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 18 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz.muhammedin hz ebu bekirle yaptıgı yolculuk


  Hz.muhammedin hz ebu bekirle yaptıgı yolculuk hicret yolculuğudur.

  Hicret gecesi Hz.Muhammed (s.a.v), evden çıkarak Ebu Bekirin evine gitmiş ve hicret için geldiğini söylemistir, Ebu Bekir sevinçten ağlamaya başladı. Ebu Bekirin evinde bir süre oturduktan sonra beraberce, Mekkenin güneybatısında bulunan Medine´ye hareket ettiler.

  Hz.Muhammed (s.a.v), Ebu Bekir ile Sevr mağarasında üç gün geçirdi. Mağaraya önce Ebu Bekir girmiş ve içinde akrep, yılan gibi zehirli hayvanların olup olmadığını yoklamıştı. Bu kontrolden sonra Peygamber içeri girdi.

  Hz.Muhammed (s.a.v)in hicret ettiğini öğrenen Mekke Hükümeti, her tarafa asker seferber etmiş, onları bulup getirene yüz deve ödül vadetmişti. Hükümet askerleri ve Ebu Cehil her tarafta Peygamber ve sadık arkadaşı Ebu Bekiri arıyordu. Nihayet askerler Ebu Bekirin evine gelince Ebu Bekirin kızı Esma, onlara Ebu Bekir ve Hz.Muhammed (s.a.v)in nerede oldukları konusunda bir şey söylemedi. Bunun üzerine Ebu Cehil, Esmaya şiddetli bir tokat attı.

  Hz.Muhammed (s.a.v) ve Ebu Bekir 20 Eylül 622de, Medine yakınlarındaki Kubaya ulaştılar. Hz.Muhammed (s.a.v), tekbir ve ilahilerle karşılandı; Kubaya varır varmaz Kuba Mescidini inşa ettirdi. Burada Külsüm bin Hedme konuk oldu. Hz.Muhammed (s.a.v), on gün dinlendikten sonra, yanında bulunan ashabı ile beraber Medineye hareket etti.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Kas 2015