Hz. Muhammedin Hoşgörüsüyle İlgili Örnekler

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 28 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Muhammedin Hoşgörüsüyle İlgili Örnekler


  Peygamber Efendimizin hoşgörüsü ile ilgili oldukça bilgileneceğiniz kısa ama öz anlatılmış örnekler hazırlaıdk sizlere.

  Hoşgörülü olmak, insanların kusurlarını, küçük hatalarını görmemek, affedici olmak demektir. Hatasız kul olmaz; hepimiz, unutarak, bilmeden veya içimizden gelen dürtülere kapılarak bazı yanlışlar yapabiliriz.

  Peygamber Efendimiz, insanoğlunun bu özelliğini olduğu gibi kabul eder, kamuyu ilgilendiren suçlar hariç, meydana gelen kusur ve hatalarda affedici davranırdı.

  Sevgili Peygamberimiz insanların işlemiş olduğu günahların her tarafta anlatılmasını hoş karşılamaz. Allah’ın örttüğü bir hatanın insanlar tarafından açığa çıkarılmasını kınardı. Aksine eğer bir Müslüman’dan bir kusur meydana gelmişse, onu gören kimsenin, bu ayıbı örtmesini ister bu konuda şöyle derdi;

  Kim bir Müslüman’ın bu dünyada bir ayıbını örterse Allah da kıyamet günü onun bir ayıbını örter.

  Allah’ın elçisi Hz. Muhammed s.a.v. günah işlemenin sıkıntısını çeken ve bu sebeple kendisine gelip ne yapmaları gerektiğini soran insanları daima hoşgörüyle karşılamış, onlara ceza vermek yerine, günahlarına kefaret olacak bir hayırda bulunmalarını tavsiye etmiştir.

  Rafi adında bir küçük çocuk ensardan birinin hurma ağaçlarını taşlamıştı.Bahçe sahibi onu yakalayıp Hz Peygamber'e getirdi ve ondan şikayette bulundu Sevgili Peygamberimiz savöçocuğu yanına çağırdı, başını okşayıp sordu:

  Çocuğum,bunu neden yaptın?' Rafi çok utanmıştı Kısık bir sesle:

  Çok açtım, karnımı doyurmak için yaptım dedi Peygamberimiz sav şefkatle:

  Yavrum, bir daha ağaçları taşlama, altına dökülenleri toplayıp ye; Allah seni böylece doyurur diye buyurmuştur.