Hz. muhammedin hoşgörülü olması

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 13 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hz. muhammedin hoşgörülü olması

  Hoşgörülü olmak, insanların kusurlarını, küçük hatalarını görmemek, affedici olmak demektir. Hatasız kul olmaz; hepimiz, unutarak, bilmeden veya içimizden gelen dürtülere kapılarak bazı yanlışlar yapabiliriz. Peygamberimiz, insanoğlunun bu özelliğini olduğu gibi kabul eder, kamuyu ilgilendiren suçlar hariç, meydana gelen kusur ve hatalarda affedici davranırdı.

  Sevgili Peygamberimiz insanların işlemiş olduğu günahların her tarafta anlatılmasını hoş karşılamaz. Allahın örttüğü bir hatanın insanlar tarafından açığa çıkarılmasını kınardı.

  Peygamberimiz, Allahın emri üzere, başka dinden olanların inançları konusunda da hoşgörü sahibiydi. Fethettikleri yerlerde savaşçı olmayan din adamlarına kesinlikle dokunmamış, onların ibadet ettikleri yerlere el sürmemiştir. Hiç kimsenin zorla herhangi bir dine sokulmaya çalışılmaması Allahın ve Peygamberimizin emridir. Peygamberimiz zorlayıcı değil, ikna ediciydi.

  Hz. Aişe annemiz şöyle anlatmıştır

  Ben Hz. Peygamberin kendi şahsına yapılan bir haksızlığın öcünü aldığını hiç görmedim. Yalnız Allaha hürmetsizlik ifade eden durumlar hariç. Eğer Allaha hürmetsizlikte bulunmuşsa biri, Allahın elçisi bu konuda insanların en öfkelisi olurdu.