Hz Muhammedin Güzel ahlakı ile ilgili anısı nedir?

'Dini Bilgiler' forumunda kljkhk tarafından 3 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz Muhammedin Güzel ahlakı ile ilgili anısı nedir?

  Rasulullah (s.a.s.) her yönden örnek alınacak en mükemmel insandır Her müslümanın Onu en güzel şekilde öğrenip tanıması; Onun yüce ahlâkını yaşamaya ve yaşatmaya çalışması lazımdır Çünkü Onun ahlâkı Kurân ahlâkı idi.

  Hz. Muhammed üstün kişiliği güvenilirliği insana değer vermesi hakkı gözetmesi sabırlı ve hoşgörülü oluşuyla en güzel örnektir.
  Hz. Muhammedin en önemli özelliği başkalarına önerdiği öğütleri ve ahlak kurallarını önce kendi yaşamında uygulamasıdır. O kendini başkalarından üstün görmemiş Kuranın öğütlerini ve yasaklarını yaşamının her anında uygulamıştır.

  "Hiç şüphesiz senin için bitmez tükenmez bir mükâfat vardır. Ve hiç şüphesiz sen pek büyük bir ahlâk üzerindesin." (Kalem Sûresi 3-4)

  Yine Kur'ân'da Peygamberimiz için "Allah'ın Resulünde sizin için güzel bir örnek vardır" (Ahzâb Sûresi 21) buyurularak mü'minlerin hayâtlarının bütün safhalarında onu örnek almaları tavsiye ve emredilir. Çünkü onun ahlâkı bizler için en güzel örnek onun yaşayışı halleri sözleri ve hareketleri en mükemmel modeldir.

  Peygamberimiz de "Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim" buyurur ve bu özelliğini dünyadaki göreviyle bağlantılı olarak dikkat çekip bizlere anlatmaktadır.

  Peygamberimizin hayâtında ve ahlâkında her meslek ve seviyeden insan örnek alacak yönler bulabilir. İnsan olarak onun hayâtından alacağı sayısız fazilet ve güzellik yanında kendi mesleğini ve toplumdaki yerini ilgilendirecek yüzlerce dersi de alabilir. Çünkü Peygamberimizin hayâtı her yönüyle hepimize örnektir.
   


Similar Threads: Muhammedin Güzel
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Hz Muhammedin güzel ahlakı ile ilgili örnekler 28 Mart 2011
Dini Bilgiler Hz Muhammedin güzel ahlakı 7 Mayıs 2010
Dini Bilgiler Hz. Muhammedin hayatı özet 20 Haziran 2017
Dini Bilgiler Hz.muhammedin hayatındaki olayların tarihi sırası 1 Şubat 2015
Dini Bilgiler Hz.Muhammedin erdemli davranışları maddeler halinde 28 Aralık 2014