Hz Muhammedin doğduğu ev

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 26 Mart 2011 tarihinde açılan konu 1. peygamber efendimizin doğduğu ev hakkında bilgi


  [​IMG]

  Hz. Muhammedin doğduğu ev bugün Halk Kütüphanesi olarak korunmaktadır..

  Amine Hatun, Hazreti Muhammedi üstte fotoğrafını gördüğünüz binanın yerinde bulunan bir Mekke evinde dünyaya getirdi, peygamberimizin ilk çocukluk günleri burada geçti, büyükbabası Abdülmuttalibin himayesine girene kadar burada yaşadı. Evin yer aldığı arazi, bir görüşe göre Hazreti Muhammed SAVin soyunun dayandığı Hâşim ailesine aitti. Mekkenin ileri gelen ailelerinden biri olan Hâşimiler peygamberimizin dünyaya geldiği sırada gerçi eski zenginliklerini artık kaybetmişlerdi ancak Mekkenin gene de saygı gören boylarından biriydiler. Hazreti Muhammed SAVin Mekkede peygamberliğini ilân etmesinden etmesinden sonra karşısına büyük bir düşman gurubu çıkmış olmasına rağmen uzun bir müddet bu düşmanlara karşı koyabilmesi, mensubu olduğu ailenin gücünden kaynaklanıyordu.

  Peygamberimizin dünyaya geldiği evin bulunduğu arazi, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar muhafaza edildi ve herkesin büyük saygı gösterdiği bir mekân oldu. Arazinin bakımıyla Mekke Şerifleri denilen ve Hazreti Muhammed SAVin soyundan gelen Mekkenin idarecileri sorumluydular. Bu mekân hemen her hac ve umrede mutlaka ziyaret edilir, hacılar Mekkeden Medineye geçmeden önce buraya mutlaka uğrarlardı.

  Arap yarımadasının 1925′te Abdülâziz bin Saudun eline geçmesinden ve Vehhabi geleneklerine uyularak Mekkedeki Cennetul-Muallâ ve Medinedeki Cennetul-Baki mezarlıklarında bulunan türbelerin yıkılmasından sonra sıra İslâmiyetin ilk günlerinden kalan diğer mekânların da ortadan kaldırılmasına geldi. Hazreti Muhammed SAVnin doğduğu evin arazisi dümdüz edildi ve üzerinde eski devirlerden kalma ne varsa kaldırıldı. Sonraki senelerde buraya bir bina inşa edildi ve yapılan bu yeni bina halk kütüphanesi haline getirildi.

  İşte, Hazreti Muhammed SAVin doğduğu evin bugünkü hali. Bu ev şimdi Mekkelilerin günlük gazetelere göz gezdirmelerine ve arada bir bir kitabın sayfalarını çevirmelerine yarıyor.
  13 Aralık 2000, Hürriyet    2. Cevap: Hz Muhammedin doğduğu ev

  20. yüzyılın ilk çeyreği demek 5. yüzyıla kadar muhafaza edildi demek.Hala muhafaza ediliyor olsun isterdim...