Hz Muhammed'in Çoçukluk Hayatı Özet

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 3 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Çocukluk Hayatı (Kısaca)

  Peygamber Efendimizin hayatı genel olarak iki kısımda anlatılmaktadır din kitaplarında. Bunlardan ilki Peygamberlik öncesi hayatı, ikinciside peygamberlik devridir.

  Peygamberlik öncesi hayatı ise 3 kısımda incelenmektedir.

  1- Çocukluk devresi (8 yaşına kadar olan süre),

  2- Gençlik çağı (8-25 yaşına kadar olan devre),

  3- Evlilik dönemi (25-40 yaşı arasındaki devre)

  Bu yazımızda Peygamber efendimizin 8 yaşına kadar olan Çocukluk devresini anlatmaya çalışacağız. İnşallah bir hatamız ve yanlışımız yoktur.

  Hz Muhammed'in Çoçukluk Hayatı Özet
  Peygamberimiz Hz. Muhammed ( s.a.v.) Miladi 571 yılı Nisan ayının 20`sine rastlayan Rebiul evel ayının 12. Pazartesi gecesi sabaha karşı Mekkede doğdu.

  Mekke`nin havası ağır ve sıcak olduĝundan Mekke eşrafları çocuklarını daha serin olan Badiye denilen yere süt Annelere verip emzirirlerdi. Hz. Peygamberimiz de Sa´d kabilesinden HALIME adında bir süt Anneye verildi Süt Anneye verilinceye kadar Suveybe adında bir cariye emzirmişti.

  Hz. Muhammed (s.a.v.) süt Annesi Halimenin yanında beş yaşına kadar kaldı. Sonra annesine teslim edildi. Daha sonra Peygamberimiz 6 yaşına geldiĝinde annesi ve hizmetçileri Ümmü Eymen ile birlikte akrabalarını görmek hem de babasının mezarını ziyaret etmek maksadıyla Medineye gitti bir ay kaldıktan sonra Mekkeye dönmek üzere yola çıktılar.

  Ebva denilen köyde annesi vefat etti. Böylece doğmadan 2 ay önce babasını kaybeden Peygamberimiz 6 yaşında da annesini kaybetti. Hizmetçileri Ümmü Eymen tarafından Mekke´ ye getirilerek dedesi Abdülmuttalibe teslim edildi. Dedesinin vefatından sonra 8 yaşında olan Peygamberimiz amcası Ebu Talibin yanında kaldı.
   
 2. Cevap: Hz Muhammed'in Çoçukluk Hayatı Özet

  benim bir cevabım yok ama bu sitedn bakabilirsiniz çok güzel anlatılıyor
   
 3. gerçeken çok güzel bu bilgi çok işime yaradı hepinize teşekkür ediyorum :f63::f63::f63:<3:f97::f71::f71:
   
 4. ya ben kısa diyorum adam öz geçmişini anlatıyo