Hz Muhammed'in çocukluk dönemi

'Dini Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 31 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hz Muhammed'in çocukluk dönemi
  Hz Muhammed'in çocukluğu  Hz Muhammed'in çocukluk dönemi

  Başlangıçta Hz Muhammedi annesi Âmine emzirdi. Sütü yetmediği için, daha sonra amcası Ebû Leheb'in azatlı câriyesi Süveybe tarafından emzirildi. Fakat Hz. Muhammed (s.a.s.)'in devamlı süt annesi Halîme oldu.


  Mekke'nin havası ağır olduğu için, Mekkeliler yeni doğan çocuklarını çölden gelen süt annelere verirlerdi. Çöl ikliminde çocuklar hem daha gürbüz yetişiyor, hem de bozulmamış Arapça öğreniyorlardı. Hz. Muhammed (s.a.s.)'de bu âdete göre süt annesi Halîme'ye verildi.Halîme, yetim bir çocuğu emzirmenin kârlı bir iş olmayacağı düşüncesiyle, başlangıçta tereddüt göstermişse de, daha sonra bu çocuğun evlerine uğur ve bereket getirdiğini görmüş ve O'nu öz çocuklarından daha çok sevmiştir.Süt kardeşi Şeyma da bakımında annesine yardımcı olmuştur.


  Hz.Muhammed (s.a.s.) süt annesi ve süt kardeşleri ile sonraki yıllarda dâima ilgilenmiştir. Halîme kendisini ziyârete geldiği zaman onu "anacığım" diyerek karşılamış, altına hırkasını yayarak, saygı göstermiştir.
  Hz. Muhammed (s.a.s.) dört yaşına kadar, süt annesinin yanında çölde kaldı. Dört yaşında Halîme, çocuğu Mekke'ye götürerek annesine teslim etti.İslâm târihçileri, bu esnada "şakk-ı sadr" (Peygamberimizin göğsünün yarılması) olayının meydana geldiğini, çocukta görülen bu gibi olağanüstü hallerin Halîme'yi endişelendirdiğini, bu yüzden çocuğu annesine teslime mecbûr kaldığını naklederler.


  Hz. Muhammed (s.a.s.) dört yaşından altı yaşına kadar, öz annesi Âmine ile kaldı, O'nun sevgi ve şefkati ile yetişip büyüdü. Altı yaşında iken, babasının Medine'de bulunan kabrini ziyâret etmek üzere, annesi ve sadık hizmetçileri Ümmü Eymen'le beraber Medine'ye gittiler. Medine'deki akrabaları Neccâroğullarında bir ay kadar misâfir kaldılar. Dönüşte, Medine'nin Ebvâ Köyü'nde Âmine hastalandı. Henüz doğmadan babasından yetim kalmış olan Hz. Muhammed (s.a.s.) altı yaşında iken annesinden de öksüz kalıyordu. Bu acıyı bütün varlığı ile hisseden anne, oğlunu şefkat dolu gözlerle süzdü. Bağrına basıp uzun uzun öptü. Masûm yüzüne bakarak:


  "Her yeni eskiyecek, her fâni yok olup gidecek,

  Ben de öleceğim, fakat buna gam yemem,
  Namımı ebedi kılacak hayırlı bir halef bırakıyorum..." dedi.
  Bu sözlerden sonra vefât etti.


  Annesinin ölümünden sonra çocuğu Ümmü Eymen Mekke'ye götürüp dedesi Abdülmuttalib'e teslim etti.

  Altı yaşından sekiz yaşına kadar, Hz Muhammede dedesi Abdülmuttalib baktı. Abdülmuttalib seksen yaşını geçmiş bir ihtiyârdı. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz sekiz yaşında iken dedesi de öldü.Ölürken, on oğlu içinden Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimizin yetiştirilmesini, öz amcası Ebû Tâlib'e bıraktı.


  Yıllar sonra, Hicret'in 6'ıncı yılı Hudeybiye Barışı dönüşünde Rasûlullah (s.a.s.) Efendimiz, annesinin kabrini ziyâret edip, üzüntüyle gözyaşı döktü.

  "Annemin bana olan şefkatini hatırlayarak ağladım" buyurdu.
    2. Cevap: Hz Muhammed'in çocukluk dönemi

  valla çok tşkler ödevimde baya yardımcı oldunuz valla süpersiniz
    3. Cevap: Hz Muhammed'in çocukluk dönemi

  SİZE ÇOOK TEŞEKKÜRLER. iYİKİ BU SİTENİZ VAR
  Ödevlerimizde çook yardımcı oluyor
  O yüzdende din ve ahlak bilgisi dersinde sözlüden 100 aldım
  Hepsi sizin sayenizde
  Size sonsuz teşekkürler
    4. Cevap: Hz Muhammed'in çocukluk dönemi

  süper ödevde yardımcı oldu
    5. Cevap: Hz Muhammed'in çocukluk dönemi

  çok teşekkür ederim süpersiniz
    6. Cevap: Hz Muhammed'in çocukluk dönemi

  aynen güzel