Hz. Muhammed neden Mekkeden medineye göç etmiştir

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Muhammed'in Peygamber olduktan sonra Mekkeden Medineye göç etmek durumunda kalmasının sebepleri nelerdir

  Hz. Muhammed neden Mekkeden medineye göç etmiştir

  Hicreti hazırlayan sebepler oldukça önemlidir. Mekke hayatı imanda samimi olmanın, inanılan şeyin doğru olduğuna güvenmenin eşsiz örneğidir.
  Mekke ileri gelenleri Peygamberimize birkaç kişinin uymasına önceleri pek aldırmadılar. Ama müslümanların sayısı arttıkça onların tepkisi de arttı. Buna bağlı olarak hakaret, alay, sıkıştırma, baskı, fiilî işkence ve nihâyet korkunç ambargo yöntemleri de fazlalaştı. Bütün baskı, işkence ve yıldırma metodlarına rağmen insanlar Peygamberimizi dinliyor ve Onun getirdiği vahye inanıyorlardı. Hem her türlü tehlikeyi göze alarak. Mekkelilerin üç yıl boyunca uyguladıkları ambargo, müminleri iktisadî ve sosyal açıdan perişan etse de bu gibi olaylar onların imanını ve sayılarını artırıyordu.

  Birinci ve İkinci Akabe biatlarından sonra Mekkeli müslümanlar teker teker, bazen açıktan bazen gizlice Medineye hicret ettiler. En sonunda da Peygamberimiz (s.a.s.) Hz. Ebû Bekrle birlikte Medineye göç etti. Onun hicretiyle Medineliler hayatlarının en büyük bayramını yaşadılar. Onun gelişinin sevincini Vedâ Tepesinden üzerimize ay doğdu diye başlayan kasîdelerle ölümsüzleştirdiler.
    2. bilen varsa söylesin ihtiyacım var
    3. İslamiyeti Medine yede yaymak için....
    4. hicret ne demek acil lütfen
    5. hicret ne demek?

  göç etmek
    6. tesjkkurrrrr
    7. çok tşkkkkk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8. Mekke ileri gelenleri Peygamberimize birkaç kişinin uymasına önceleri pek aldırmadılar. Ama müslümanların sayısı arttıkça onların tepkisi de arttı. Buna bağlı olarak hakaret, alay, sıkıştırma, baskı, fiilî işkence ve nihâyet korkunç ambargo yöntemleri de fazlalaştı. Bütün baskı, işkence ve yıldırma metodlarına rağmen insanlar Peygamberimizi dinliyor ve Onun getirdiği vahye inanıyorlardı. Hem her türlü tehlikeyi göze alarak. Mekkelilerin üç yıl boyunca uyguladıkları ambargo, müminleri iktisadî ve sosyal açıdan perişan etse de bu gibi olaylar onların imanını ve sayılarını artırıyordu.

  Birinci ve İkinci Akabe biatlarından sonra Mekkeli müslümanlar teker teker, bazen açıktan bazen gizlice Medineye hicret ettiler. En sonunda da Peygamberimiz (s.a.s.) Hz. Ebû Bekrle birlikte Medineye göç etti. Onun hicretiyle Medineliler hayatlarının en büyük bayramını yaşadılar. Onun gelişinin sevincini Vedâ Tepesinden üzerimize ay doğdu diye başlayan kasîdelerle ölümsüzleştirdiler
    9. çünkü islamiyeti yaymak istiyordur
    10. ya halife dönemi ve emeviler döneminin özetini birisi bana acil anlatsın...!!!
   


Similar Threads: Muhammed neden
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Hz. Muhammed’e hangi özelliğinden dolayı “Muhammed’ül Emin” denilmiştir? 11 Mart 2012
Etüt Merkezi Hz. Muhammed'in insanlara verdiği değer ile ilgili hadisler nelerdir? 7 Aralık 2012
Etüt Merkezi Tolstoy Hz. Muhammed 28 Şubat 2012
Etüt Merkezi hz. Muhammedi diğer insanlardan ayıran temel özellik nedir 9 Aralık 2012
Etüt Merkezi Hz. muhammedin son peygamber olması ne anlama gelir 9 Aralık 2012