Hz.Maşita ve firavun hikayesi kısaca

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 28 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz.Maşita ve firavun hikayesi kısaca

  Maşita firavunun kızının bekçisi, tarakçısı, hamamda firavun'un kızının saçını tarardı. Maşita temiz, Maşita iman dolu bir İnsan ve Hz. Musa’ya iman etmişti. Bir gün firavunun kızının saçını tararken tarak elinden yere düştü Maşita ise gayri ihtiyari farkında olmaksızın tarağı kaldırırken Bismillah dedi. Firavun’un kızı birden bire döndü ve kim o Allah? dedi. Babamı kastettin değil mi yani firavunu...
  Maşita sustu ancak firavun'un kızı üstüne giderek Allah dediğin benim babam değil mi? Maşita haşa dedi senin baban benim gibi bir kuldur kızım dedi o Allah olamaz... Benim dediğim Allah ise Musa'nın rabbi olan Allah’tır... Maşita Musa'nın rabbi olan Allahtan bahsediyorum dediğinde ise firavun'un kızı hemen babasının yanına koşarak Maşita sapıttı dedi, seni tanımıyor senin Allah olmadığını söylüyor dedi. Musa’nın rabbine inanıyormuş dedi.
  Firavun Maşita'yı getirtir. Maşita’yı ellerinden demirlere bağlar ve günlerce aç bırakır. Bana “benim Allahım sensin de” der. Maşita direnir, Maşita’nın kızını getirirler içerisinde kızgın yağ olan büyük bir küp getirirler ve Maşita'ya derler ki ya Allah’ı inkar et firavuna Allah de ya da senin kızını diri diri bu yağa atacağız derler. Maşita annedir ancak iman daha önemlidir. Ne kadar zulüm etseler de Maşita der ki Allah birdir Musa'nın dediği gibidir.
  Maşita’nın iki çocuğu bu uğurda şehit olur. Üçüncü çocuğu ise henüz kundaktadır ve henüz sütten kesilmemiştir. Çocuğu alırlar ve Maşita'ya yaklaştırırlar çocuk annesini görünce onun sütünü ister ve sütünü almak için annesine hamle yaparken geri çekerler ve derler ki ya firavunun dediğini söyle veya senin bu çocuğunu da öldüreceğiz. Maşita direnir ancak bu direnci bir yerde kaybolur. Şeytan Maşita'ya görünür ve derki sen ne kadar kötü bir annesin, sen ne kadar vefasız bir annesin, sen ne kadar merhametsiz bir annesin iki çocuğun gitti üçüncüsü de gidecek tek bir kelime söyleyeceksin ve çocuğunu kurtaracaksın.
  Maşita tam diyecekken rahmet meleği görünür Maşita’ya ve “Maşita sabır sabır” der ve kundaktaki çocuk dile gelir ve Hz. Maşita'ya derki Anne sonuna kadar diren hak yolundasın sen... Firavun o kadar telaşlanır ki Maşita'nın kundaktaki çocuğuna da kıyar.
  Sıra Hz. Maşita'ya gelmiştir. Firavun karşısında sağlam bir kaya gibi duran Maşita şunları söyler: "Sizden tek bir isteğim var beni ve evlatlarımı aynı mezara gömünüz." bunun üzerine firavun Maşita'nın da canına kıyar ancak tek bir iyilik yapar. Oda Maşita'yı ve evlatlarını aynı mezara gömer. İşte Hz. Peygamber’in duymuş olduğu güzel koku Maşita'nın ve çocuklarının mezarından gelen kokudur.
  Yaptığımız fedakârlıkların Allah resülü tarafından övülmesi böyle bir şeydir. Allah resulünün razı olduğu her şeyden Allah ta razı olmuş demektir. Allah kendisi için feda edilen her şeyin hakkını hem dünya hayatında, hem de ahiret hayatında karşılıksız bırakmaz. Allah hiç kimseye borçlu kalmaz.
   
Yükleniyor...