Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

'Dini Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hz. İbrahim in Kısa Hayatı,


  hz. ibrahimin hayatı kısaca
  ; M.Ö. 2000´li yılların başlarında yaşamış, üç semâvî dinin ve bu dinlerin peygamberlerinin atası olarak kabul edilen peygamberdir. Doğduğu ve yaşadığı yerler hakkında üç dinin kitaplarında ve âlimlerin verdiği bilgilerde farklılıklar vardır. İslâmi kaynaklara göre Hz. İbrahim, Harran´da dünyaya gelmiş, sonra babası ile Babil´e (bu günkü Filistin topraklarına) gitmiştir. Harran, bilindiği gibi günümüzdeki Şanlıurfa´dır. Putperestler arasında yaşamış olmasına rağmen hiçbir puta tapmadı. O, tek bir ilâhî gücün varlığına inanıyordu. Kur´an-ı Kerim´de adı en çok geçen Peygamberdir. Orada, putları nasıl kırdığı ve bu sebeple putperestlerce ateşe atılmasına rağmen yanmadığı anlatılır. Hadis-i Şerif´lerde de çok sık anılır. Hz. İbrahim, ateşe atılma olayından sonra putperestlerin ve onların başı olan Nemrut´un bulunduğu bölgeden ayrılır, eşi Sâre, yeğeni Lût ve diğer adamlarıyla birlikte, önce Harran´a, ardından Ürdün ve Mısır´a gider, daha sonra da Filistin´e geçer. Hz. İbrahim, ilerlemiş yaşına rağmen çocuğu olmayınca, Allah´a(cc) yalvarır, sâlih bir çocuk ister. Bir oğlu dünyaya gelir. Çocuğu koşabilecek çağa geldiğinde, onun kurban edilmesi gerektiği bildirilir. Bu bir imtihandır. Allah´a (cc) inanıyorsa oğlunu kurban edecektir. Ismail´i kurban etmeye hazırlanır. İmtihanı başarmıştır. Kurban edeceği oğlu yerine gönderilen koçu kurban eder. Ayrıca, bütün insanlar tarafından ebediyyen anılmak üzere mükâfatlandırılır. Kur´an-ı Kerim´de, Hz. İbrahim´in hayatından kesitler anlatılmış olmasına rağmen ölümü hakkında bilgi yoktur. İslâm âlimlerinin yazdığı kitaplarda belirtildiğine göre ölüm meleği, çok yaşlı bir kişi görünümünde geldiğinde, Hz. İbrahim ona yemek ikram eder. Meleğin, yemek yemeğe mecâli yoktur. Hz. İbrahim O´na yaşını sorar. Kendisinden iki yaş büyük olduğunu öğrenir. Bunun üzerine O´nun durumuna düşmemek için Cenab-ı Allah´tan canını almasını niyaz eder. Bu isteği kabul edilir. Ebedî âleme intikal ettiğinde, kimi kaynaklara göre 175, kimilerine göre 200 yaşındadır.Kur´an-ı Kerim´e göre Hz. İbrahim, Hz. Nuh´un milletindendir. İnananların babası ve Allah (cc) dostudur. O´nun emirlerine uymuştur. Oğlu ile birlikte Kâbe´yi inşa etmesi, kendisinin Müslüman olduğunun delili olarak kabul edilir. Çünkü Musevilikte ve Hıristiyanlıkta Kâbe kavramı yoktur.

  alıntı
    2. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok güzel eline sağlık odavime yardımcı olduğum iç.in
    3. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok güzel bir yazı ödevimde çok yardımcı oldu
    4. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  ben imam hatip e gidiyorum din dersinden ödev verildi öok güzel yazı öğretmenim beğendi
    5. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  Gerçektende çok güzel ama bunda HZ.İBRAHİM 'in doğduğu gün yazmıyo ama çok güzel bunun sayesinde 100 aldım ama başka siteden doğum yılını öğrenip yazdım o şekilde aldım.
    6. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  saol ödevime yardımcı oldu
    7. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  sağol hüseyin hoca benimle gurur duyacak
    8. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  ÇOOOk tskr ödevimde yardımcı oldu
    9. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok yardımcı oldu bana din performans dan kaç alıcam hala bekiyorum
    10. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok teşekkürler ödevim çok güzel oldu:)
    11. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  cok teşekkürler ödevime yardımcı oldunuzz :)
    12. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok sağalun ödevimi yapmam da çok yardımcı oldunuz yoksa bütün kitabın özetini çıkarcaktım
    13. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  Çok güzel olmuş ödevime çok yardımcı oldu
    14. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok güzel bir site. sosyal perfonmas ödevim den kesin 100 alırım. ama HZ. ibrahimin dogum tarihi yoktu.ama ben başka siteden buldum.
    15. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok teşekkürler ödevime yardımcı olduğun için :)
    16. cok güzel ama...

  Yaziyi cok begendim fakat cook kisa evet kisa olmasi iyi fakat ogretmen en az 3 sayfa dedi burasi bir sayfa bile etmez onca yillik hayatı bu kadar kisaltmak olmamis.. yinede emege saglik :)
    17. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok güzel ödevime yardımcı oldu
    18. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok iyi olmuş allah razı olsun
    19. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  teşekkür ederim ödevime yardımcı oldunuz
    20. Cevap: Hz. İbrahimin Kısa Hayatı

  çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı olduda biraz daha kısa olabilirdi.yine de teşşekür ederim