Hz Fatımanın Hayatı

'Dini Bilgiler' forumunda Merve tarafından 28 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz Fatımanın Hayatı
  Hz Fatımanın Yaşamı


  Hz Fatıma (a.s), Hz. Resulullah (s.a.a)in Hz. Haticeden doğan kızıdır. Resulullah (s.a.a)in davete başlamasının beşinci yılı, Cemadiyul- Ahir ayının 20. Cuma günü doğmuşlardır.

  Manen mütevatir sayılabilecek hadisler gereğince Resulullah (s.a.a); “Kim Fatımayı razı ederse beni razı etmiş, beni zarı eden de Allahı razı etmiştir. Kim Fatımayı gazaplandırırsa, beni gazaplandırmış, beni gazaplandıran da Allahı gazaplandırmıştır. diye buyurmuştur.

  Bu hadis-i şerif bile Hz. Fatıma (a.s)ın günahlardan masum olduğunu göstermekte ve Hz. Fatımanın rıza ve gazabının hüccet olduğunu ispatlamaktadır. Hz. Peygamber (s.a.a) Hz. Fatımaya olan sevgisi vasfedilmeyecek derecedeydi. Resulullah (s.a.a); “Fatıma benim bir parçamdır. diye buyurduğu, yola çıktığında Hz. Fatımanın evine uğradığı ve döndüğünde de ilk uğradığı yerin Onun evi olduğu nakledilmiştir.

  “Gerçekten Allah, siz Ehl-i Beyti her türlü ricsten (günah ve kötülüklerden) temizlemeği irade etmiştir ayet-i kerimesi nazil olduğunda, Hz. Resulullahın Ümm-ü Selemenin evinde Hz. Aliyi, Hz. Fatımayı, Hz. Hasanı ve Hz. Hüseyni kendi abası altına toplayarak; “Allahım, şahit ol ki bunlar benim Ehl-i Beytimdir buyurduğu ve bunun üzerine Ümm-ü Selemenin de; “Ben de Ehl-i Beytten miyim? diye sorduğunu ve Hz Resulullah (s.a.a)in; “Senin de makamın yücedir, ama Ehl-i Beytten değilsin buyurduğu müşterek hadislerce nakledilmiştir.

  Hz. Fatıma (a.s), Hz. Alinin eşidir. Resulullah (s.a.a); “Ali olmasaydı Fatımaya eş bulunmazdı. diye buyurmuştur. Hz. Alinin savaş meydanlarındaki cihadına en büyük yardımcı Hz. Fatıma idi. Hz. Fatıma (a.s) eşinin evde bulunduğu ve bulunmadığı dönemlerde evi en güzel şekilde idare eder ve eşinin rızasını kazanırdı. Hz. Fatıma (a.s), Hz. Hasan ve Hz. Hüseyn gibi İmamların annesidir. Cennetin gençlerinin efendileri olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseynnin bütün güzel hasletleri, annelerinin sahip olduğu ahlaki erdemleri yansıtan bir ayna olarak görülmelidir.

  Hz. Fatıma (a.s)ın züht ve ibadetine gelince, bir çok geceleri ibadetle geçirdiği nakledilir. Her namazdan sonra okunması sünnet olan Fatımatüz-Zehraya Resulullah tarafından bir hediye olarak öğretilen Fatımatüz-Zehra Tesbihatı (34 defa Allah-u Ekber,33 defa Elhamdulillah, 33 defa Sübhanallah ) O Hazretin ibadetteki yüce makamına bir işarettir.

  Hz. Fatımanın mübarek ömrü 18 sene gibi çok kısa bir süre olmasına rağmen ilimdeki makamı o dereceye varmıştır ki Kurannın tefsiriyle ilgili buyurukları Hz. Ali (a.s) tarafından kaleme alınmış, bu yolla meydana gelen kitap Ehl-i Beyt İmamlarının ilmi kaynaklarından biri olmuştur. Böylece o Hazret sonradan gelen İmamlar için bir muallime sayılmalıdır.

  Hz.Fatıma (a.s) Resulullah (s.a.a)ten sonra çok kısa bir süre yaşamıştır. Bu süre bazı nakillere göre, altı ay bazısına göre de 95 veya 100 gündür.

  Hz. Fatıma (a.s) Medinede vefat etti ve vasiyeti üzerine geceleyin gizlice defnedildi; bu yüzden o Hazretin kabrinin yeri şimdiye kadar gizli kalmıştır.
  alıntı
   


Similar Threads: Fatımanın Hayatı
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Hz.Fatımanın Kaç Çocuğu Vardı 19 Kasım 2012
Dini Bilgiler Hz.Fatımanın Kaç Çocuğu Vardır 8 Ekim 2012
Dini Bilgiler Kuranı kerimin dini hayatımızdaki yeri ve önemi kısa 27 Haziran 2017
Dini Bilgiler Hz. Muhammedin hayatı özet 20 Haziran 2017
Dini Bilgiler Hz. Ebu Bekir (r.a.) hayatı 20 Haziran 2017