Hz. Elyesa Anlamı

'Dini Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 8 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Elyesa kimdir
  Hz. Elyesa hakkında bilgi


  İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden biri.

  Elyesa (a.s.)ın ismi Kuranda iki defa geçmekte (el-Enâm 6/86 ve Sid 38/48). Ahd-i Atıkte de Elîşa seklinde zikredilmektedir (Ahd-i-Atık I. Kırallar XIX 16 17 19). İslâm kaynakları ondan Elyesa b. Uhtûb ismiyle bahsederler.

  Elyesa (a.s.) küçüklüğünde kötürüm bir vaziyetteydi. O sırada İsrailoğullarının peygamberi olan Hz. İlyâs bir gün yahudilerin azgınlığından kaçarak dul bir kadın olan Elyesaın annesinin evine sığınmış kendisini koruyan bu kadının kötürüm oğluna yaptığı dua kabul olunarak Elyesa sıhhatine kavuşmuştu. Bunun üzerine Elyesa Hz. İlyâsa iman edip ona tâbı oldu hizmetinde bulundu her gittiği yere onunla birlikte gitti.

  Hz. İlyâstan sonra İsrailoğullarının ıslâhı ile meşgul olan onlara vaz ve nasihatlerde bulunan Elyesa (a.s.) Cenâb-ı Hak tarafından peygamberlikle görevlendirildi. Hz. Elyesa hak dini tebliğ görevini var gücüyle yerine getirmeye çalışmasına rağmen İsrâiloğulları günden güne azıtıyorlardı.

  Tevhîd düşüncesini yerleştirdikten sonra ruhunun alınmasını niyâz eden Elyesa (a.s.)ın bu duası kabul olundu ve o yerine halef olarak Zül-Kifl (a.s.)ı bırakarak vefât etti.

  Elyesa; (arapça) erkek ismi - kur'an-ı kerim'de adı geçen bir peygamber.
    2. Cevap: Hz. Elyesa Anlamı

  Elyesa'nın kelime olarak anlamını bilen yok mu yahu? Hiçbir yerde bulamadım.