Hz.Davud Babası

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 26 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz.Davud Babası Kimdir
  Hz.Davud Babası Hakkında Bilgi

  Kuranı Kerim, Hz.Davudun kimliği ve kişiliği hakkında muhataplara detaylı bir bilgi vermemektedir. Bu hususta Tevrat kitaplarından detaylı bilgiler edinebilmekteyiz. Hz.Davudun hayatı, Tevratın Rut, I.Samuel, II.Samuel, I.Tarihler, ve I.Krallar kitaplarında detayları ile yer almaktadır.

  Yesse Hz. Davud'un babasıdır.

  Davudun(a.s) babası olan Yesse, Kenan bölgesi sınırları içersinde ve Yaruşalime(Kudüs) çok yakın olan Beyt Lehem şehrinde ikamet etmekteydi.

  Bilindiği gibi “Arz-ı Mevud Yeşu peygamber önderliğinde fethedildiğinde Yehovanın emri ve Hz. Musanın talimatları doğrultusunda, ele geçirilen “Arz-ı Mevud İsrail oğullarının on iki sıbtına taksim edilmişti. Bu taksimde Yahuda sıbtına düşen yerler arasında Kudüs(Yeruşalim) ve çevresindeki Beyt Lehem de vardı. Yahuda oğulları sıbtından olan Davudun babası Yesse de, Kudüs yakınlarındaki kendi sıbtına ait Beyt Lehemde yerleşmişti.

  Çiftçilikle geçinen Yessenin, sekiz oğlu vardı. Tevrat, Davud(a.s) ve ailesini şöyle tasvir etmektedir. “Davud Yahuda'nın Beytlehem Kenti'nden Efratlı Yesse adında bir adamın oğluydu. Yesenin sekiz oğlu vardı. (Tevrat; I.Samuel, 17/12)