Hz. Ali'nin Fazileti

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 16 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Alinin Fazileti
  Hz.Ali arabın efendisi
  Peygamberimiz Hz muhammed (sav) Hz Ali' ye sevgisi

  1. Peygamberimiz (sav) buyurdular: “Sende yedi haslet var ki kıyamette bunlarla kimse sana yetişemez. İman bakımından müminlerin ilkisin. Allaha olan ahdini en çok gözeten sensin. Allahın emrini en çok uygulayan sensin. Tebaaya karşı en merhametli olan sensin. Adalet, müsavat ve taksimatı en iyi yapan sensin. Hüküm vermede en bilgili oaln sensin. Kıyamette meziyet bakımından en iyi olan sensin. Bu nedenle Allah, Allahın Resulü ve Cibril senden razıdır.

  2. Allah Resulü Hz. Aliyi uzaktan gördü ve “İşte Arabın efendisi buyurdular. Hz. Aişe (ra) “Arabın efendisi siz değil misiniz yâ Resulallah! dedi. Peygamberimiz (sav) “Ben insanların efendisiyim. Ali Arabın efendisidir buyurdular.

  3. Allah resulü bir gün Aliyi gördü ve şöyle selam verdi: “Esselâmü Aleyke yâ Ebâ Reyhâneteyn Sana selam olsun ey iki cennet çiçeğinin babası!

  4. Bir gün peygamberimiz (sav) sahabelerine şöyle buyurdular. “Allah bana dört kişiyi sevdiğini söyledi, benim de onları sevmemi istedi. Sahabeler “Kimdir bunlar? dediklerinde “Onlar kimlerdir yâ Resulallah? dediler. Peygamberimiz (sav) “Onlar Ali, Ebu Zer, Selman ve Mikdat buyurdular.