Hz. Aişe Ne Zaman Evlendi

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Aişe Kaç Yaşında Evlendi


  Hz. Aişe Ne Zaman Evlenmiştir


  Bir ilim ve irfan abidesi olan Hz. Aişe validemiz söz konusu olduğunda genel kanı onun Efendimizle 6–7 yaşlarında nişanlandığı ve 9–10 yaşlarında ise evlendiği yönündedir. Bu kadar küçük yaşta evlenmesine yapılan itirazlara ise savunmacı bir üslup ile bölgeye has iklim şartlarının kız çocuklarının erken yaşta buluğa ermesi olarak gösterilir. Savunmaya ve gizlemeye ihtiyaç duymadan kaynaklarımıza müracaat ettiğimizde, Aişe validemizin gerçek yaşını bulmamız açısından elimizin altında onlarca delil olduğunu görürüz.

  Hz. Aişe validemiz Efendimiz ile nişanlanmadan önce, Allah Resulünü Taif dönüşü himayesine alan Mekkenin sayılı tüccarlarından biri olan Mutim ibn Adiyyin oğlu Cübeyr ibn Mutim ile nişanlıydı. Eğer Hz. Aişenin 9 yaşında Efendimiz ile evlendiğini kabul edersek, 6-7 yaşında Efendimiz ile nişanlanmış olduğunu ve bu olaydan birkaç sene önce de Cübeyr ile nişanı bozduğunu söylemiş oluruz. Böyle bir iddia ise Hz. Aişenin Cübeyr ile nişanlandığında 5–6 yaşlarında olduğunu kabul etmek anlamına gelir ki, bununda açıklanacak hiçbir tarafı olmaz. Ama biz biliyoruz ki, İslamı davetin yankıları Mekkede yayılmaya başladığında Mutim: “Ben Muhammede inanan bir adamın kızını evime gelin olarak almam diyerek nişanı geri atmış ve bu olaydan birkaç sene sonra da Efendimiz, Hz. Aişe ile nişanlanmıştır.

  Diri diri kız çocuklarını toprağa gömen cahiliye Arapları genel itibari ile kız çocuklarının yaşlarını tutmazlardı. Toplumun tüm kınamasına rağmen kızlarını gömmeyip onları büyütenler, çocukları buluğa erdiklerinde Darun-Nedvede bir tören düzenler ve kızlarının artık büyüdüğünü halka ilan ederlerdi. Eğer bu uygulamayı esas alırsak, Hz. Aişenin 9 yaşında evlendiği iddiasını, “9 yıldır ay hali görüyordu şeklinde anlamak gerekecektir. 9 yıldır ay hali görmesi ve bir 9 yılda çocukluk dönemini dikkate alınca, Hz. Aişe validemiz evlendiğinde 18 yaşlarında bir genç kız olduğu anlaşılacaktır.

  Hz. Aişe validemiz yıllar sonra Mekkenin ilk dönemlerinde inen bir sûre olan, Kıyamet Sûresinin iniş zamanı sorulduğu zaman: “ Ben Mekkede sokaklarda oynayan bir çocuk iken Kıyamet Sûresinden şu ayetler nazil oldu diye cevap vermesi, onun yaşını tespit etmemiz açısından önemli bir işarettir. Bu sûrenin Nübüvvetin 3. yada 4. yılında nazil olduğunu hatırlarsak, Aişe validemizin de oyun oynayacak ve dile getirilen sûreyi aklında tutacak bir yaşta olması gerektiğini de dikkate alırsak; o günlerde en az 6–7 yaşlarında olması icap edecektir. Hz. Aişenin Efendimiz ile evliliğinin Nübüvvetin 13. yılında gerçekleştiğini hatırlarsak , demek ki; bu evlilik Kıyamet Sûresinin nazil olmasından yaklaşık 10 yıl sonra olduğunu kabul etmek zorunda kalacağız. Böyle olunca da Aişe validemizin evlendiği zaman yaşının en az 17 yada 18 olduğu anlaşılacaktır.
   


Similar Threads: Aişe Zaman
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Hz. Aişe Ne Zaman Öldü 11 Eylül 2012
Dini Bilgiler Hz. Aişe Ne Zaman Doğdu 4 Eylül 2012
Dini Bilgiler Hz Aişenin ahlaki özellikleri 13 Ekim 2015
Dini Bilgiler Hz.Aişe'nin hayatı kısaca 13 Ekim 2015
Dini Bilgiler Hz Aişenin Çocuğu Varmı 19 Eylül 2012