Hz. Aişe Ne Zaman Doğmuştur?

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 6 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Buharinin, Kefalet 4, Menakıbü’l-Ensar 45, Edeb 64, Salat 86’da, Müsned-i Ahmed 6/198 de zikrettiği rivayette Hz. Aişe r.a.: Anam-babamın İslâm'a girdikleri sırada benim kesinlikle onların davra-nışlarına aklım eriyordu diyor.

  Bu hadis, başka kaynaklar-da, Ben bildim bileli anam-babam Müslümandı şeklinde yanlış tercüme edilip yanlış anlaşıldığı için Hz. Aişe’nin bi’setten sonra doğduğu konusuna delil kabul edilmiştir.

  Halbuki doğru tercüme edilip doğru anlaşıldığı takdirde bu hadis, Hz. Aişe'nin bi'setten en az 5-6 yıl önce doğduğuna delil olur. Çünkü Ancak 5-6 ya-şındaki bir çocuğun, -biraz da kabiliyetli ise-, o yaşlarda ana-babasının davranışlarına aklı erer. Bu hadise göre Hz. Aişe'nin 604-605 yılları arasında doğmuş olması gerekir.

  Hz Ayşe (Aişe); Hz. Muhammed’in üçüncü eşidir (Mekke 613-Medine 678). Birinci Halife Hz. Ebubekir’in kızıdır. İlk eşi Hz. Hatice 619′da öldükten sonra Hz. Muhammed Ayşe’yi Hz. Ebu-bekir’den istedi. 620′de nikahlanıp 622 /623′te evlendiler. Müslümanlar öteki eşleri gibi Ayşe’ye de saygın bir nitelik vererek kendisini Ümmülmü’minin (Müminlerin anası) sıfatıyla andılar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Eki 2013