Hz. Aişe Kimdir

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 4 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Aişe Hayatı  Hz. Aişe Biyografisi

  Hz Ayşe (Aişe) Hz. Muhammed’in üçüncü eşidir.

  Birinci Halife Hz. Ebubekir’in kızıdır. İlk eşi Hz. Hatice 619′da öldükten sonra Hz. Muhammed Ayşe’yi Hz. Ebu-bekir’den istedi. 620′de nikahlanıp 622 /623′te evlendiler.

  Müslümanlar öteki eşleri gibi Ayşe’ye de saygın bir nitelik vererek kendisini Ümmülmü’minin (Müminlerin anası) sıfatıyla andılar. Hz. Muhammed 632′de öldüğünde Ayşe 18 yaşındaydı. Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in halifelikleri dönemlerinde hiçbir olaya karışmadı. Hz. Osman’ın halifelikten çekilmesi gerektiğini savundu. Hz. Osman şehit edilince, Hz. Ali’nin de halifeliğine tüm gücüyle karşı çıktı. Hz. Osman’ın öcünü alacağını öne sürerek, Talha ve Zübeyr ile oluşturduğu askeri birlikte Basra’ya gitti. 4 Aralık 656′da Hz. Ayşe ve Hz. Ali’nin kuvvetleri Basra yakınlarında savaştı.

  En çetin çarpışmalar Hz. Ayşe’nin bindiği devenin etrafında oldu. Hz. Ayşe’yi koruyan yetmiş kişi ve deve öldürüldü. Hz. Ali, savaşı kazandıktan sonra Hz. Ayşe’ye saygılı davrandı; yanındaki kırk kadınla Medine’ye dönmesini ve buyruğuna gerekli her şeyin verilmesini sağladı. Hz. Hasan’ın 670′te ölümünde Hz Muhammed’in mezarı yanına gömülmesine önceleri karşı çıkan Hz. Ayşe, çoğu Hz. Muhammed’in özel yaşamıyla ilgili 2.200 kadar Hadis nakletmiştir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Aişe Kimdir
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  8,565
 2. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  718
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,197
 4. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,172