Hz. Aişe Hayatı

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 2 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Aişe Hayatı Hakkında Bilgi


  Hz. Aişe Biyografisi


  Hz Ayşe (Aişe); Hz. Muhammedin üçüncü eşidir. Birinci Halife Hz. Ebubekirin kızıdır. İlk eşi Hz. Hatice 619′da öldükten sonra Hz. Muhammed Ayşeyi Hz. Ebu-bekirden istedi. 620′de nikahlanıp 622 /623′te evlendiler. Müslümanlar öteki eşleri gibi Ayşeye de saygın bir nitelik vererek kendisini Ümmülmüminin (Müminlerin anası) sıfatıyla andılar.

  Hz. Aişe validemiz, küçük yaşta iken okuma-yazma öğrenmiş olup, çok zekî ve kabiliyetli idi. Her bir hâdise üzerine hemen bir şiir söylemesi, onun zekâsına bir delildir. Öğrendiği ve ezberlediği bir şeyi katiyen unutmazdı. Çok akıllı, zekî, âlime, edibe ve afife ve saliha idi.

  Hz. Muhammed 632′de öldüğünde Ayşe 18 yaşındaydı. Hz. Ebubekir ve Hz. Ömerin halifelikleri dönemlerinde hiçbir olaya karışmadı. Hz. Osmanın halifelikten çekilmesi gerektiğini savundu. Hz. Osman şehit edilince, Hz. Alinin de halifeliğine tüm gücüyle karşı çıktı. Hz. Osmanın öcünü alacağını öne sürerek, Talha ve Zübeyr ile oluşturduğu askeri birlikte Basraya gitti.

  4 Aralık 656′da Hz. Ayşe ve Hz. Alinin kuvvetleri Basra yakınlarında savaştı. En çetin çarpışmalar Hz. Ayşenin bindiği devenin etrafında oldu. Hz. Ayşeyi koruyan yetmiş kişi ve deve öldürüldü. Hz. Ali, savaşı kazandıktan sonra Hz. Ayşeye saygılı davrandı; yanındaki kırk kadınla Medineye dönmesini ve buyruğuna gerekli her şeyin verilmesini sağladı. Hz. Hasanın 670′te ölümünde Hz Muhammedin mezarı yanına gömülmesine önceleri karşı çıkan Hz. Ayşe, çoğu Hz. Muhammedin özel yaşamıyla ilgili 2.200 kadar Hadis nakletmiştir.