Hz Ademin Tövbesi

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 29 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz Adem Peygamberin Tövbesi


  Hz Adem Aleyhisselamın Tövbesi

  Hz. Ali aleyhis-selam diyor ki: Peygamber salla'llahu aleyhi ve alihden: Ya Resulullah, (Allah-u Teala Kuranda): Âdem Rabbinden (bir takım) kelimeler aldı. (Allah da) bunun üzerine tövbesini kabul etti... Diye buyurmaktadır. Bu kelimeler nedir?" diye sordum, Resulullah salla'llahu aleyhi ve alih şöyle buyurdu:

  Ya Ali, Allah-u Teâla, Âdemi Hindistana, Havvayı Ciddeye, yılanı İsfahana ve İblisi de Miysana (Basra ve Vasıt arasında bir yere) indirdi. Cennette yılan ve tavus kuşu kadar güzel bir şey yoktu. Yılanın deve gibi dört ayağı vardı. İblis, yılanın karnına girerek, Âdeme hile yaptı ve onu aldattı.

  Allah-u Teâla da yılana gazap ederek ayaklarını ondan aldı ve şöyle buyurdu: Rızkını, toprak karar kıldım ve karnının üzerinde sürünmelisin; sana acıyana Allah acımasın. Tavusa da, İblise ağacı bulmada kılavuzluk ettiği için gazap ederek sesini ve ayaklarını çirkin¬leştirdi. Âdem, Hindistanda kaldığı yüz yıl süresince, başını gökyüzüne kaldırmadı. Ellerini başına koyup kendi hatasına ağlı¬yordu. Allah, Cebraili, Âdeme gönderdi. (Cebrail): "Ey Âdem dedi, Allah sana selam söylüyor ve buyuruyor ki: Ey Âdem, seni kendi elimle yaratmadım mı? Sana kendi ruhumdan üflemedim mi? Meleklerimi sana secde ettirmedim mi? Cariyem Havvayı seninle evlendirmedim mi?

  Cennetimde sana yer vermedim mi?

  O halde ey Âdem, bu ağlama nedir? Bu kelimeleri söyle; şüphesiz Allah-u Teâla tövbeni kabul eder. Söyle ki: Subhâneke, lâ ilâhe illâ ente, amiltu sûen ve zalemtu nefsi, fetub aleyye, inneke ente-t tevvab-ur rahîm.
   


Similar Threads: Ademin Tövbesi
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Hz.Ademin Özelliği 6 Temmuz 2011
Dini Bilgiler Hz.Ademin Yaratılışı 5 Temmuz 2011
Dini Bilgiler Hz.Ademin Mezarı 5 Temmuz 2011
Dini Bilgiler Hz.Ademin Kıssası 3 Temmuz 2011
Dini Bilgiler Hz Ademin şeytanla mücadelesi 24 Mart 2011