Hz Adem'in Mucizesi

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 12 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz Adem'in Mucizeleri


  Hz Adem Peygamberin Mucizesi

  H.z adem in peygamberlik görevi sırasında kendisine birçok mucize verilmiştir.Fakat onun ilk mucizesi,insanların arasında degil de meleklerin arasında meydana gelmiştir.

  Ey Adem bunların neler oldugunu,isimleri ile birlikte meleklere tek tek söyle,haber ver de öğrensinler.
  (Bakara, 33)

  Mucize başkalarının aynısını yapmaktan aciz bulundugu bir hal bir harika demektir.H.z Adem de burada Allah ın yardımı ile meleklerin yapmaktan aciz oldugu bir işi yapmıştır.Bu ona verilmiş ilk mucizedir.

  H.z adem 3. Taştan Su Fışkırması

  H.z Adem in zürriyeti kendi hayatındaki iken alabildigine çoğalmıştı. Hatta her evladından meydana gelen nesileer birer köy ve kabile haline gelmişti.

  Bu kabileler arasında Allah tan yüz çevirenler oldu.

  Uzun yıllar dinden ve imandan ayrı yaşadılar. Aradangeçen bir müddetten sonra Allah tan şu emri aldı:
  "Kabile evlatlarını yeniden islam a davet et,imana çağır."
  Allah tan bu emri alan H.z Adem, onların yanına gitti. Ve onlara uzun uzun nasihatlerde bulundu.Fakat bu nasihatler onlara tesir etmiyordu.
  Nihayet onlar H.z Adem den bir mucize istediler :
  Eğer gercekten peygamber isen ve sözlerini Allah tan alarak söylüyorsan bize bir mucize göster de sana inanalım" dediler.H.z Adem de onlara:
  Ne gibi bir mucize görmek istiyorsunuz?"diye sordu Onlarda:

  Şu kayadan su çıkarmanı isiyoruz."dediler.
  Bunun üzerine H.z Adem, elini gösterilen taşa dokundurdu.Onun elinin dokundugu yerden büyük ve oldukca tatlı bir su kaynagı fıskırmaya basladı bütün kabile bu sudan ictiler.

  Bu mucizeyi görenler iman ettiler ve artık İslam a baglı olarak yasadılar

  H..z Adem 4.Ağaçların Yürümesi

  H.z Adem yine Kabil soyundan gelen bir kabileye uğramıştı.
  Bunlarında yollarını sapıttıgını ve Allahın dininden uzaklaştıgını gördü.
  Onlara nasihat ederek islam a çağırdı.Onlar, bu daveti kabul edecekleri yerde inatlaştılar.
  Kendi ataları oldugu halde bu muhterem peygamber ile alay olsun diye:
  Eğer senin sözlerin hak ve Allah tarafından ise,şu ağaçlara emredin. Yerlerinden kalkıp buraya gelsinler!"dediler.

  Onların bu teklifi karşısında kalan Allahın peygamberi ellerini semaya kaldırarak dua etti. Allah ın yardımını istedi. Allah ,Derhal onun yanına Cebrail i Gönderdi. Cebrail ona:
  Allah ın selamı var sana ey Adem."dedi. "O nun en güzel isimlerini zikrederek ağaçlara dokun, muradın hasıl olacaktır."

  H.z Adem söyleneni yaptı Eli ile ağaçlara birer birer dokundu Onun dokundugu her ağaç kökünü topraktan cıkartarak diger insanların yanlarına geldiler. Sanki önceden topraktan çıkmamışlar gibi oldugu yere dikilip kaldılar.
  Bu büyü mucizeyi gören insanların hepsi de H.z Adem in elini öperek özür dilediler ve bundan sonra hepten İslam a baglı olarak yasadılar.

  H.z Adem 5.Elinde Küçük Taşların Tespih Etmesi

  Hçz Adem den ne zaman bir mucize isteyen olsa ellerine kücük taslar alırdı taslar onun elinde;
  Allah ı hamd ederek onu tespih ediyoruz. Allahın ın her türlü eksik sıfatlardan münezzeh oldugunu tasdik ve ikrar ediyoruz."diyerek tespih ediyorlardı.
  Taşların okudukları tespihleri, mucize isteyen bütün insanlar duyuyorlardı.
  Keza Allah, Kur an-ı Kerim de şöyle seslenmiştir.

  "YEDİ GÖKLER VE YERLER VE BU İKİSİNDE BULUNAN CANLI VE CANSIZ HER ŞEY ALLAH I TESPİH ETMEKTEDİR. VE (CANLI CANSIZ) HİCBİR ŞEY YOKTUR Kİ O NU TENZİH VE ONA HAMD ETMİŞ OLMASIN. FAKAT SİZ ONLARIN TESPİHLERİNİ ANLAYAMAZSINIZ.ÇÜNKÜ O ALLAH, HALİM VE GAFURDUR.>>

  Halim, günah için nimetlerini kesmyen ve kullarına karşı çok yumuşak davranan demektir. Allah, kuluna ceza vermekte acele etmez. Onların tövbe ve istiğfar etmelerini bekler.
  Gafur, günahları örten ve layık olanlardan cezayı ve neticelerini gideren demektir. Bunlar Allah ın en güzel isimlerindendir.

  Sözün özü şudur ki, taşların zaten zikir ve tespihleri mevcuttur. Ne varki, insanlar bunu duymamakta ve anlayamamaktadır.H.z Adem zaten mevcut olan bu zikir ve tespihleri, insanların anlayacagı şekle koyarak onlara duyuruyordu. Bunu görenler ona sağlam bir şekilde inanıyorlar ve bir daha imanlarından kopmuyorlardı...

  H.z adem 2. Hayvanlarla Konuşması

  H.z Adem, çoğalan kabilelerin arasında sık sık dolaşır allahın emir ve yasaklarını onlara anlatırdı.Bu onun hem atalık hemde peygamberlik vazifesinin gereği idi.
  Bir defasında yine onlardan bir kabileye uğradı ve hallerini sordu Onlar da ormanlarda yaşayan vahşi hayvanlardan şikayet ettiler ve;

  Ey Allah ın eşçisi,bu güne kadar bu hayvanlar bu kadar azgın değildiler. Şimdi hem canımıza saldırıyorlar hemde malımıza! Biz azgın hayvanlarla başa Çıkamıyoruz.
  Bu azgınlıklarının sebebi nedir,Bilemiyoruz?" Dediler.
  Bunun üzerine H.z Adem, yakınlarındaki bir tepenin üzerine çıktı Kendisine mahsus gür sesiyle haykırdı.

  Ey hayvanlar,dedi. Bu kabilede yaşayan insanların hepsi benim evladım, benim neslimdir.Neden bunlara saldırıyorsunuz?Neden eziyet ediyorsunuz?Bakınız sizden şikayet ediyorlar."
  Onun huzurunda toplanan vahşi hayvanlar insan gibi ve herkesin anlayacagı bir dilde konustular.Hep bir ağızdan:

  Ey Nebi", dediler:"Bu İnsanların arasında gıybet ve dedikodu belirdi.Bu kötü ahlaklarından dolayı da Allah, bizi onların üzerine musallat kıldı. Tövbe etmedikçe bizim şerrimizden kurtulamayacaklardır."