Huysuz Erkek Sendromu

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 2 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Huysuz Erkek Sendromu nedir?

  [​IMG]
  Huysuz Erkek Sendromu
  Sinirli huysuz erkeğe nasıl davranmalı?

  Eşiniz veya erkek arkadaşınız hep bir şeylerden şikayetçi mi, hayatından memnuniyetsiz, sizden mutsuz, mızmız, herşeyi eleştiren, bardağın daima boş tarafını gören, şikayetleri dinmek bitmeyen bir halde ise ve üstelik hayatındaki tüm olumsuzlukları size yüklüyorsa ve siz onun şikayetlerinden bunaldıysanız işte siz bir Huysuz Erkek Sendromu ile birliktesiniz..


  Huysuz Erkek Sendromu (Hes) Nedir?
  Erkeklerde testesteron düzeyindeki ani düşüşlerden kaynaklanan aşırı sinirlilik ve huysuzluk halidir.
  Uzmanlar bunun da erkek menopozu olduğunu söylüyorlar. Yetişkin erkeklerin, %35 ile %40′ında görülen bu sendromun erkeğin yaşı ile ilgisi yok. Tamamen kişilik yapısı ile ilgili olan bu sendromda, kendisine, sevdiklerine, çevresine, işine gücüne ve dünyaya karşı olumsuz bakış açısı vardır. Mutsuzluk sendromu olan huysuz erkek sendromu, başta kendisine olmak üzere, hayatı birlikte yaşadıklarına da zehir eder.


  İlk Tanı Hayvanlar Aleminde Kondu..
  Huysuz erkek sendromunun (HES) ilk tanısı hayvanlar aleminde konuldu. Gerald Lincoln, huysuz erkek sendromunu, insan soyunda ve erkeklerde buldu. Önce koyunlar üzerinde çalışan Lincoln, koçlarda testosteron düzeyinin sonbaharda doruk noktasına ulaştığını ve kızıştıklarını, kış aylarında ise tam tersi, hormon düzeyinin düştüğünü ve isteklerinin azaldığını sapladı. Aynı şekilde dağ keçisi, geyik ve Hint fillerinde aynı durum gözlendi. Maymunlar üzerindeki araştırmalarıyla bilinen David Abbot ise, sinirli ve agresif erkeklerin testosteron düzeylerinin düşük olduğunu söylüyor.

  Erkeklik Hormonu Düşük Olan Erkeklerde Mutsuzluk Görülüyor
  Bazı erkeklerin, diğerlerine göre, testosteron hormon seviyeleri daha düşük hatta bazı erkeklerin beyni erkeklik hormonu üretmiyor. İste bu her iki erkek tipi de, sinirli, depresif ve mutsuz erkekler oluyorlar. Huysuz Erkek Sendromu olan erkekler sürekli mızmızlanan devamlı olarak hayatından şikayet eden, mutsuz, bıkkın, öfkeli erkekler oluyorlar. Huysuz Erkek Sendromu olan bir erkeğin, “mutluyum dediğini duyamazsınız.


  Erkeklerde HES Neden Olur?
  Babası tarafından ezilen, onaylanmayan, aşağılanan erkek çocukları yetişkin olduklarında Ezik Erkek Sendromu taşırlar. Huysuz erkek sendromunda da, erkek çocuğunun annesi ile olan sorunlu ilişkisi devreye giriyor.

  Annelerinden Yeterince Sevgi Görmemiş Erkek Çocukları,Huysuz Erkekler Oluyorlar.

  Yeryüzündeki her çocuk anne sevgisine muhtaçtır. Hiç kuşkusuz her anne, çocuğuna kucak dolusu sevgisini sunar. Ancak kimi zaman, annelerin kendi iç dünyalarındaki patolojiler nedeni ile çocuğuna sevgisini hissettiremez. Anne sevgisinden yoksun kalan erkek çocukları, sinirli, öfkeli ve hırçın olurlar.
  HESli Erkekler, Eşlerine Naz Yapan, Eşlerinden Annelik Bekleyen Erkeklerdir

  Eğer eşiniz;
  - Size naz, kapris yapıyorsa,
  - Şikayetlerinin ardı ardası kesilmiyorsa,
  - Her ağzını açtığında “mutsuz olduğunu söylüyor, mutsuzluk sendromuyla kıvranıyorsa,
  - Alıngansa, sizden aşırı ilgi bekliyorsa,
  - Evdeki ve çevrenizdeki herkesten daha çok onunla ilgilenmenizi istiyorsa,
  - Onu çok sevdiğiniz halde, sevmediğinizden yakınıyorsa,
  - Öfkeli, tahammülsüz ve defresife,
  - Sık sık depresyona giriyor ya da kronik depresifse,
  - Sizden aşırı ilgi bekliyor ve bulamadığı zaman hırçınlaşıyorsa,
  - Her bulduğu fırsatta, annesine gidiyorsa,
  Bilin ki siz Huysuz bir Erkekle evlisiniz.


  HESli Erkeklerin Eşleri Nasıl Davranmalı?
  - Onu sevdiğinizi sık sık söyleyin,
  - Ona anlayışlı davranın,
  - Tahammülünüzün tükendiği noktalarda, mesafe koyun ve sinir sisteminizi korumaya alın,
  - Öfkesini size karşı kusmasına izin vermeyin, onun kum torbası olmayın,
  - Sorunun nedenini uygun bir dille anlatın ve psikoterapiye yönlendirin.


  HESli Erkekler Psikoterapi Almalı
  Annesinden onay almayı başaramayan erkek çocuğu hırçın ve stres dolu olur. Yetişkinliğine Huysuz Erkek Sendromu olarak yansıyan bu psikolojik sıkıntıyı erkek, sevgililerine ve eşine yükler. Annesinden görmediği ilgi ve sevgiyi eşinden bekler. Ancak siz ne kadar sevgi ve ilgi verirseniz verin, o doymayacak yine sinirli, mutsuz ve hırçın olacaktır. Çünkü bilinçaltı size anne rolünü yüklemiştir. Psikoterapilerle, erkeğin çocukluğuna inerek, sorunu ile yüzleştiriyoruz. Ardında da, anne ve eş rollerini birbirinden ayırmasını sağlıyoruz. Böylelikle eşiniz artık sizden, bir çocuk gibi anne ilgisi ve sevgisi beklemeyi bırakacak, büyüyecek ve sizden beklentileri yetişkin bir erkek gibi olacaktır.
  Alıntı