Hüsnü Şenlendirici Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 26 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hüsnü Şenlendrici 1976 Bergama doğumludur. Klarnet virtüözü Şenlendirici müzikal geleneğe sahip bir ailenin çocuğudur. Dedeleri Hüsnü Şenlendirici (klarnet, trompet) ve Fahrettin Köfeci (klarnet), ve babası Ergün Şenlendirici (trompet) gibi müzikal bir geleneğe sahip bir ailenin üyesi olan Şenlendirici de 5 yaşında klarnet çalmaya başlar. Özellikle 12 yaşına kadar Ege ve Anadolu'nun çeşitli kültürleriyle müzikal yolculuğa çıkar.
  husnusenlendirici3.jpg husnusenlendirici3jpg.jpg husnusenlendirici5jpg.jpg husnusenlendirici36pg.jpg
  Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz'in o yıllardaki “Magnetic Band grubu ile çalmaya başlayan Şenlendirici, grupla birlikte yüzlerce festivalde Türkiyeyi temsil eder. O sırada, “Embrio grubunun albüm kaydında çalar ve birlikte turneye çıkarlar. Aynı zamanda, babası Ergun Şenlendirici'nin 6 kişilik grubu Laço ile yurtdışında birçok önemli festivallere de katılan Şenlendirici, profesyonel müzik yaşamına böyle devam eder.

  Hüsnü Şenlendirici müzikal yolculuğuna grubu Laço Tayfa ile yaptığı “Hicaz Dolap albümü ile devam eder. Şenlendiricinin iki bestesinin de yer aldığı albüm Doublemoon etiketiyle 2002de piyasaya çıkar. Albümün ardından grup “Hicaz Dolap başlığı altında 11 şehirlik bir Türkiye turnesi gerçekleştirir.


  Başta Türk Müziğinin çeşitli dallarındaki sanatçılar olmak üzere, Türk Pop ve cazının önemli sanatçılarına sahne ve albüm kayıtlarında eşlik etmiştir. Bunlardan bazıları Özdemir Erdoğan, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Müslüm Gürses, Kibariye, Fatih Kısaparmak, Zara, Kubat, Kayahan, Seda Sayan, Emel Sayın, Adnan Şenses, Zerrin Özer, Cengiz Kurtoğlu, Candan Erçetin, Fatih Erkoç, Serdar Ortaç, Athena, İzel, Ayna, Hande Yener, Hasan Cihat Örter, İlhan Erşahin, Mercan Dede...

  Albümleri

  Brooklyn Funk Essentials / In The Buzzbag (1998)
  Laço Tayfa / Bergama Gaydası (2000)
  Laço Tayfa / Hicaz Dolap (2002)
  Hüsn-ü Klarnet (2005)
  Taksim Trio (2007)
  Hüsnü Şenlendirici ve Trio Chios / Ege'nin İki Yanı (2010)
  Hüsn-ü Hicaz (27 Ekim 2011)