Hüsnü Şenlendirici Biyografisi

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 28 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hüsnü Şenlendirici, 15 Mart 1976'da Bergama (İzmir)'da doğdu.

  Hüsnü Şenlendirici, müzikal geleneğe sahip bir ailenin çocuğudur. Dedeleri Hüsnü Şenlendirici (klarnet, trompet), Fahrettin Köfteci (klarnet), Babası Ergün Şenlendirici (trompet) gibi müzikal bir geleneğe sahip bir ailenin üyesi olan Hüsnü de 5 yaşında klarnet çalmaya başlar.

  Hüsnü Şenlendirici, özellikle 12 yaşına kadar Ege ve Anadolunun çeşitli kültürleriyle müzikal yolculuğa çıkar.

  Hüsnü Şenlendirici, 1988′de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümüne girer, 4 yıl sonra okuldan ayrılır.

  Hüsnü Şenlendirici, vurmalı çalgılar ustası Okay Temizin o yıllardaki "Magnetic Band" grubu ile çalmaya başlayan Hüsnü, grupla birlikte yüzlerce festivalde Türkiyeyi temsil eder. O sırada, dünyaca ünlü "Embrio" grubunun albüm kaydında çalar ve birlikte turneye çıkarlar.

  Hüsnü Şenlendirici, aynı zamanda, babası Ergun Şenlendiricinin 6 kişilik grubu Laço ile yurtdışında birçok önemli festivallere de katılan Hüsnü, profesyonel müzik yaşamını böylece zenginleştirir.

  Hüsnü Şenlendirici, başta Türk Müziğinin çeşitli dallarındaki sanatçılar olmak üzere, Türk Pop ve cazının önemli sanatçılarına sahne ve albüm kayıtlarında eşlik eder. Bunlardan bazıları Özdemir Erdoğan, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Müslüm Gürses, Kibariye, Fatih Kısaparmak, Zara, Kubat, Kayahan, Seda Sayan, Emel Sayın, Adnan Şenses, Zerrin Özer, Cengiz Kurtoğlu, Candan Erçetin, Fatih Erkoç Serdar Ortaç, Athena, İzel, Ayna, Hande Yener, Hasan Cihat Örter, İlhan Erşahin, Mercan Dede

  Hüsnü Şenlendirici, 1996 yılında, askerdeyken Pozitiften gelen teklif sonrası New Yorklu acid jazz, funk topluluğu Brooklyn Funk Essentials ile ortak bir albüm ve konser yapmak amacıyla Türk Müziğine özgü enstrümanlardan oluşan 13 kişilik bugünün ünlü Laço Tayfa'sını kurar. Brooklyn Funk Essentials ve Laço Tayfa ortaklığından doğan "In the Buzbag" albümünün gördüğü ilgi sonucu Laço Tayfa şimdiki 8 kişilik halini alır.

  Hüsnü Şenlendirici'nin 2000 yılında ise ilk solo albümü "Bergama Gaydası"nı Doublemoon etiketiyle çıkar. "Bergama Gaydası", Türkiyeden sonra dünyanın en prestijli etnik müzik plak şirketlerinden biri sayılan Traditional Crossroads tarafından tüm dünyada dağıtılır. Ardından yurtiçi ve yurtdışı konserleri gelir.

  Şenlendirici, ayrıca Türk Müziğini yurt dışında tanıtmak ve daha geniş kitlelere sevdirmek amacıyla beş kişilik "Hüsnü Şenlendirici ve Saz Arkadaşları" adıyla bir grup daha kurar. Her iki grubuyla yurtiçi ve yurtdışında konserler verir; başta Turizm Bakanlığının teklifiyle EXPO 2001-Hannover-Almanyada, Mayfest festivali çerçevesinde, Mayıs 2002′de A.B.D.-New York-Central Parkta ve 35 kişiyi biraraya getirerek oluşturduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002de, 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserleri gibi.

  Hüsnü Şenlendirici, Laço Tayfa grubundan bağımsız olarak da çalışmalar yürüterek T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığının katkılarıyla 2002 yılında gerçekleşen "Anadolu Güneşi" projesi kapsamında Lütfi Kırdar Salonunda Kubat ve Belkıs Akkaleye Senfoni Orkestrasına eşlik etti. Ayrıca Aya İrinide Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ile ve Adana Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi.

  Hüsnü Şenlendirici, ayrıca, Yavuz Turgul-Mustafa Oğuzun yönetmenliğinde çekilmekte olan yeni bir TV dizisinin müziklerini besteledi ve düzenledi.

  Grubu Laço Tayfa ile gerçekleştirdiği ve Şenlendiricinin iki bestesinin yer aldığı, 2. albümü “Hicaz Dolap 2002nin Ekim ayında Doublemoondan çıktı. Laço Tayfa, 26 Şubat – 15 Mart tarihleri arasında, “Hicaz Dolap başlığı altında 11 şehirlik bir Türkiye turnesini gerçekleştirdi. 2003 yazında most production tarafından düzenlenen açık hava konserleri kapsamında grubu laço tayfa ile karşı tarafın Klarnet devi Vasilis Saleasla muhteşem bir konser verdi.

  Usta klarnetçi Hüsnü Şenlendirici solo albümü için ekim 2004′te stüdyoya girdi albüm Doublemoon etiketi ile müzik severlerin beğenisine sunuldu.
   


Similar Threads: Hüsnü Şenlendirici
Forum Başlık Tarih
Biyografi Hüsnü Şenlendirici Hakkında Bilgi 26 Ağustos 2012
Biyografi Hüsnü Şenlendirici Kimdir? 15 Kasım 2009
Biyografi Fazıl Hüsnü Dağlarca ( Şair) Hayatı ve Meslek Yılları Hakkında Bilgi 21 Haziran 2012
Biyografi Hüsnü Mübarek Kimdir 20 Haziran 2012
Biyografi Fazıl Hüsnü Dağlarca Kimdir? Hayatı, Eserleri 17 Ocak 2012