Hüseyin Nihal Atsız Kimdir Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 6 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. Hüseyin Nihal Atsız

Doğum 12 Ocak 1905/Kadıköy
    Ölümü 11 Aralık 1975/İçerenköy
    Meslek Yazar, şair, tarihçi, fikir adamı
    Dönemi Cumhuriyet Dönemi

Hüseyin Nihal Atsız, Türk fikir adamı, şair ve yazar. Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı'nda Türkçülüğü savunan sanatçılar arasında yerini aldı ve bu doğrultuda yazınsal ürünler verdi. Yaşamında birçok kez yargılandı ve meslekten ihraç edildi. Irkçılık ve Turancılık davasının yargılananları arasındadır. Milliyetçi camianın saygın isimlerinden biri olarak gösterilir.

HAYATI
    AİLE VE EĞİTİM HAYATI

12 Ocak 1905’te İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdu. Babası Nail Bey Bahriye subayıdır. Annesi ise Fatma Zehra Hanım'dır. İlköğretim hayatını Kadıköy' de çeşitli okullarda, ortaöğrenimini ise Kadıköy ve İstanbul'daki muhtelif okullarda tamamladı. Buradan mezun olduktan sonra Askeri Terbiye' ye yazıldı. Bu okulun 3.sınıfında iken Arap asıllı bir subaya selam vermeyi reddettiği için okuldan atıldı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne kayıt yaptırdı.

ÇALIŞMA HAYATI VE DERGİSİNİN KAPATILMASI
    Fakülteden mezun olunca da Türkiyat Enstitüsü'nde hocası Köprülüzade M.Fuat Bey'e asistanlık yaptı. Fakat diğer Hocası Zeki Velidi Bey'in Türk Dil Kurultayı'nda maruz kaldığı olaylara tepki olarak çekmiş olduğu bir telgraf nedeniyle asistanlığına son verildi. Atsız bu yaşanan olaylardan sonra, Malatya Ortaokulu'nda Türkçe öğretmenliği vazifesinin ardından Edirne Lisesi'nde Edebiyat öğretmenliği yaptı. Edirne'de öğretmenlik yaparken Orhun Dergisi'ni yayımladı. Orhun Dergisi daha önce yine kendisinin yayımladığı Atsız Mecmua'nın devamı niteliğindedir. Her iki dergiyi de Türkçülük ülküsünü güçlendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla yayımladı. Ancak dil, tarih, edebiyat, halkbilim, yazım konularındaki şiirleri ve yazıları bu dergilerde yer alıyordu. Orhun dergisinin 9. sayısındaki resmi tarih tezini eleştiren bir yazısı sebebiyle dergi kapatıldı. Hüseyin Nihal bu olaylardan 4 yıl kadar sonra Deniz Gedikli Hazırlama Okulu'nda Türkçe öğretmenliği yaptı. 1938 yılında bu görevinden de uzaklaştırıldı. Bütün bu olaylardan sonra kendisine resmi hizmet kapısı kapanınca Özel Yuca ve Boğaziçi Liseleri gibi özel okullarda görev yaptı. Türk Tarihi Üzerine Toplamalar ve Türk Edebiyatı Tarihi adlı ilmi kitapların yanı sıra birçok broşür de yayımladı.

FİKRİ HAYATI VE YAŞADIĞI SIKINTILAR
    Dönemin sol düşüncesine karşın ciddi bir fikir mücadelesine girişen Atsız, Çınaraltı ve Tanrıdağ gibi milliyetçi dergilerde yazılar yazdı. Bu dergilere yazdığı yazıların birinde, dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu'na hitaben yazdığı yazısında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in açık açık istifasını istedi. Atsız'ın bakanı eleştiri sebebi ise Milli Eğitim Bakanlığı'n daki tek taraflı kadrolaşmaydı. Yazılarındaki sert eleştirileri yüzünden bakanın açtığı hakaret davaları sebebiyle yargılanmaya başlandı. Bu davalarla birlikte Orhun Dergisi de kapatıldı. Bu davalar büyük yankılar uyandırdı ve büyük üniversite olaylarının fitilini ateşledi. Bu olayların akabinde Atsız ve 22 arkadaşı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne darbe teşebbüsünde bulunma suçlamasından dolayı yargılandı. Askeri Mahkeme Türkçülerin birçoğuna çeşitli cezalar verdi. Atsız da dava sonucunda 6 yıl 6 ay hapis cezası aldı ama Askeri Yargıtay bu kararları bozdu. Yeniden yargılanma yapılmasının ardından Atsız ve diğer arkadaşları beraat ettiler. Bütün bu olaylar sonucunda Atsız, uzun süre öğretmenlik mesleğine geri dönemedi ve Türkiye Yayınevi'nde çalıştı. Burada önemli Osmanlı tarihine yönelik eserler hazırladı. Fakülteden arkadaşı Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu'nun Milli Eğitim Bakanlığı döneminde yeniden öğretmenliğe tayin edildi. Fakat kendisine öğretmenlik hakkı tanınmadığı için Süleymaniye Kütüphanesi'nde uzman olarak görev verildi. 1950-1951 öğretim yılının başında Haydarpaşa Lisesi'nde öğretmenliğe getirtildi ve burada iki yıl görev yaptı. 3 Mayıs kutlaması için Ankara'da verdiği bir konferans nedeniyle öğretmenlikten alındı ve Süleymaniye Kütüphanesi'ndeki görevine geri getirildi. Burada 17 yıl çalıştıktan sonra emekliye ayrıldı ve 11 Aralık 1975 yılında vefat etti.

HÜSEYİN NİHAL ATSIZ'IN ESERLERİ
    Yaşamı boyunca çıkarmış olduğu dergiler, yazdığı makaleler, şiirler ve öykülerin yanı sıra Hüseyin Nihal Atsız, 'Bozkutların Ölümü, Bozkurtlar Diriliyor, Dalkavuklar Gecesi, Ruh Adam ve Deli Kurt' eserlerinin sahibidir. Ayrıca 'Yollların Sonu' adlı şiirlerinin toplandığı bir de kitabı vardır.