Hürrem Sultan Saraya Nasıl Geldi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 21 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hürrem Sultan'ın Saraya Gelişi



  Hürrem Sultan Saraya Nasıl Gelmiştir

  Hürrem sultan aslen rus asıllı bir Polonyalı köy papazının kızıydı.

  Hürrem Sultan Köyde geçirdiği sıradan günlerinden birinde Tatar istilacılar köylerini bastılar ve güzelliğinin azizliğine uğrayıp daha 14yaşındayken 1520 yılında kaçırıldı. asıl adı Roxelanne'dı. Bir anda kendini hiç bilmediği bir dilin konuşulduğu topraklarda buldu. Osmanlının Kırım Hanı ilan etmesiyle tahta geçen Giray tarafından Osmanlıya sunuldu.

  Hareme alındığı andan itibaren hırçınlığıyla fazla dikkat çekmeye başlamıştı. Bulunduğu yerin hapishaneden tek farkının şatafatı olduğunu düşünüyordu.

  Hürrem Sultanın Yine haremi birbirine kattığı bir sırada, tahta henüz yeni oturmuş olan Sultan Süleyman ve annesi Hafsa Hatun içeriye girdi. Sultan Süleyman başına buyrukluğuyla kimsenin zaptedemediği bu genç kızı hayran hayran seyretti bir süre.

  Öfke ve hırçınlığın kimseye bu kadar yakışamayacağını düşünmüştü. Masmavi gözlerine vuruldu. Ve bağırdı çevresindekilere; inciltmeyin! Hemen o akşam allayıp pullayıp Padişahın odasına götürdüler Roxelanne'yı. Kafasına koymuştu padişahı kendine aşık etmeyi.

  O gece odadan sürekli kahkaha sesleri geliyordu. Sultan Süleyman bu neşeli kızın adını Hürrem koydu. Hürremin tek amacı bir bebek dünyaya getirip padişaha varis vermekti. Adetler gereği varis verince ya kölelikten kurtulup özgür olacaktı yada padişahın nikahlısı.