Hürrem Sultan Romanı

'Etüt Merkezi' forumunda anniccha tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. hürrem sultan kitabı, hürrem sultan kitap tanıtımı, hürrem sultan romanı

  Hürrem Sultan
  Rohatin'den Payitahta Bir Talih Hikayesi
  Pavlo Arhipoviç Zahrebelniy

  [​IMG]

  Yazar, Ukrayna'nın kırlarından, Rohatin'den Osmanlı Devleti'nin payitahtı İstanbul'a, Saray'a ve zamanın en güçlü hükümdarının kalbine; esir bir genç kızdan muktedir bir Valide Sultan'a doğru giden yolda yaşanabilecekleri, insani olanın olasılıklarını, muhayyile üzerinden mümkün kılmış...

  Hürrem Sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir sultandır. Bir Osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olarak bilinir. Leh asıllı Yahudi bir ailede doğan Hürrem Sultan'ın asıl adı Roxelanne'dı (Alexandra Lisowska). Güzelliği nedeniyle küçük yaşta 1520 tarihinde bugünkü Ukrayna sınırları içinde bulunan Rohatyn şehrinden kaçırılmıştır. (Bölge 1184-1939 yılları arasında Polonya Kırallığı sınırları içersinde bulunuyordu.) Daha sonra Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

  Kanuni'nin güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalışarak, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak 16. yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilediği iddia edilir. Kanuni'nin, Gülbahar Hatun'dan olan veliahtı Mustafa'yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun'u, ardından 40 yaşındaki veliaht Mustafa'yı boğdurttuğu söylenir.

  Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar. Tüm bunlara rağmen, eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan önce 52 yaşındayken öldü ve oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi.
   


Similar Threads: Hürrem Sultan
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Kanuni Sultan Süleyman mı, Hürrem Sultan mı daha önce ölmüştür 23 Ocak 2013
Etüt Merkezi Hürrem Sultan Türbesi 3d 4 Temmuz 2011
Etüt Merkezi hürrem sultan neden öldü 9 Aralık 2012
Etüt Merkezi Sarı selim ve Hürrem sultan 9 Mayıs 2011
Etüt Merkezi Hürrem Sultan Kitap Özet-Konusu 4 Mayıs 2011