Hürrem Sultan Kimdir? Biyografi

'Tarih Bölümü' forumunda Wish tarafından 27 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hürrem Sultan Kimdir


  Hürrem Sultan ya da Hürrem Haseki Sultan (d. 1506 – ö. 1558)

  Doğum adı: Aleksandra Lisowska,
  Avrupada tanındığı ad: Roxelana.

  Osmanlı padişahı I. Süleymanın (Kanuni Sultan Süleyman) eşi ve sonraki padişah II. Selimin annesidir. Bir Osmanlı padişahıyla nikâhla evlenmiş ilk kadın olma ayrıcalığını taşır.

  Lehistan Krallığının sınırları içerisinde bulunan Rohatynda[3] doğdu. 14 yaşındayken Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rohatynden kaçırılmış[1], Kırım Hanının himayesine girmiş ve daha sonra Osmanlı sarayına sunulmuştur.

  16. yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara göre mesela 19. yüzyılın Ukraynadaki ilk kayıtlarına göre Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena, Roxolana,Roxelane, Rossa, Ruziac, Türkçede Hürrem (Farsça kökenli??? Khurram), neşeli olan kişi ve (Arapçada Karima -?????) Soylu olan kişi anlamına gelir. Roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan, Roxolany ya da Roxelany, şimdiki Ukrayna halkında 15. yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

  Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi. Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni Mahidevran Sultan ile evliydi ve Mustafa isimli bir oğlu vardı. Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafanın Kanuniden sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultanın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultanın önüne geçti.

  Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleymana bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadelerdir. Kızı Mihrimah Sultanı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirdi.

  Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleymandan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selimin tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

  Hürrem Sultan İstanbulda günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinana Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiyede kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

  Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

  Hürrem Sultan Avrupada, modern Türkiyede ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Mesela Joseph Haydnin 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

  Hürrem Sultanın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukraynanın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukraynadaki bir liman kenti olan Mariupoldaki Tatarlar Hürrem Sultanın onuruna bir müze açmıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012