Hugh Laurie biyografi

'Biyografi' forumunda cCasT tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hugh Laurie
  Hugh Laurie biyografi

  [​IMG]

  Hugh Laurie, 11 Haziran 1959da Oxford, İngilterede dünyaya geldi. Babası William George Ranald Mundellin 1948 Oimpyat Oyunlarında kazandığı bir altın madalyası vardı. "Dragon School" adlı hazırlık okulunun ardından "Eton"a, sonrasında da Cambridge Üniversitesine gitti. Burada antropoloji ve arkeoloji dallarında eğitim gördü ve okulu onur derecesiyle bitirdi. Lise ve üniversitede yıllarında kürek sporuyla uğraştı. 1977de yapılan ulusal gençler kürek şampiyonasını kazandı.

  Bir hastalık dolayısıyla küreği bırakmak zorunda kaldıktan sonra Laurie, "Cambridge Footlights" adlı komedi topluluğuna katıldı. Burada Emma Thompsonla tanıştı ve kısa süreli bir ilişki yaşadı. Hatta Thompsonı ileride komedi partneri olacak olan Stephen Fryla tanıştırdı; Laurie, Thomson ve Fry, "The Young Ones" adlı dizinin bir bölümünde rol aldı. Bu sırada üniversite eğitimine de devam eden oyuncu, 1980 yılında "Footlights"ın başkanı oldu. Bu toplulukla aynı yıl Edinburgh Festivalinde komedi dalında Perrier Ödülünü kazandı.

  Bu ödül, Laurienin hayatında yeni bir dönem açtı. Fry, Laurie ve Thompson üçlüsü "Alfredo" adlı komedi programını yazmaya ve programda rol almaya başladı. 1980lerde ve 1990larda Laurie ve Fry birlikte birçok projeye imza attı; "Blackadder", "A Bit of Fry and Laurie", "Jeeves and Wooster", "Hysteria!", "1, 2 & 3", "The Secret Policeman's Third Ball", "Fry and Laurie Host a Christmas Night with the Stars" bu projelerdendi. Bunun yanında Laurie birçok filmde de rol aldı; "Peters Friends" (1992), "Sense and Sensibility" (1995), "101 Dalmaçyalı" (1996), "Maybe Baby" (2000), "Girl from Rio", "Flight of the Phoenix" (2004) ve "Stuart Little" serisi.

  1996da Laurienin ilk romanı "The Gun Seller" piyasaya çıktı ve en çok satanlar listelerinde en üst sıralara kadar çıktı. Bu başarının ardından bir senaryo ve ikinci kitabını yazmaya karar verdi.

  "Friends" dizisinin "The One with Ross Wedding" bölümüne de konuk oyuncu olarak katılan oyuncu, 2002den beri birçok İngiliz televizyon dizisinde ve komedilerinde rol aldı. "Family Guy", "Preston Pig" gibi çeşitli dizi ve çizgi filmlerde de seslendirme yaptı. 2003te yayınlanmaya başlayan "Fortysomething" adlı komedi-dramada rol aldı, ayrıca bu yapımı kendisi yönetti.

  Kariyeri boyunca İngilterede ünlü bir isim olmasına rağmen Amerikan seyircisi tarafından tanınmayan Laurie, House adlı dizideki rolüyle bir anda Amerikanın en çok ilgi gören oyuncularından biri oldu. 2004te yayınlanmaya başlayan dizide "Gregory House" isimli huysuz ve dahi bir doktoru canlandıran oyuncu , Temmuz 2005te bu rolle Emmy Ödüllerine aday oldu. 2006da ise Altın Kürenin sahibi oldu. Bu başarıların üstünde dizinin yapımcısı, Laurienin bölüm başına aldığı ücreti 300.000$a çıkardı, ayrıca sözleşmeyi 4 seneye uzattı. Bunun dışında 2005 ve 2006da "Television Critics Association" adlı ödülün, 2005te "Satellite Awards" ödülünün, 2006da "Screen Actors Guild" ödülü adaylığının sahibi oldu.

  Laurie, 1989 yılında bir tiyatro işletmecisi olan Jo Greenle evlendi. 1988de Charlie, 1990da Bill adlı oğulları ve 1992de Rebecca adlı bir kızları dünyaya geldi. Ayrıca üniversite yıllarında tanıştığı Emma Thompsonla da kısa bir birlikteliği oldu.

  Laurie, 2006da "Saturday Night Live" adlı ünlü programın sunuculuğunu üstlendi. "Süperman Dönüyor" filmi için rol teklif edilen Laurie, House dizisinin 2. sezon çekimleri ve sözleşmesi yüzünden rolü kabul edemedi. Kızı Rebecca, "Wit" adlı filmde Emma Thompsunın 5 yaşındaki halini oynadı. Oyuncunun burnundaki yamukluk, çocukken girdiği bir kavganın sonucu. 1990larda ağır depresyon geçirmiş. En beğendiği motorsiklet markası Triumph Bonneville. Yazar P. G. Wodehouseun bir hayranı, aynı zamanda da yetenekli bir müzisyen; mızıka, gitar ve piyano çalabiliyor. Steve McQueen ve Clint Eastwoodun oyunculuğunu çok beğeniyor. Houseun seçmelerinde kullandığı mükemmel Amerikan aksanı, onun rolü alabilmesindeki en önemli etkenlerden biri olmuş. 1.89 metre boyunda. Şu anda eşi ve çocuklarıyla birlikte Londrada yaşıyor ancak House dizisinin çekimleri yüzünden bir süredir Hollywoodda bir apartman dairesinde kalıyor. İkinci kitabını 2007 yılında çıkarmayı düşünüyor.