HPV Hastalığı nedir,HPV Belirtileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Sitem tarafından 6 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. ,Erkekte HPV Virüsü


  HPV, kanser dışında hem kadınlarda hem de erkeklerde genital bölgedeki siğiller gibi pek çok şikâyete neden olmaktadır. Genellikle erkeklerin taşıyıcı olduğunu ve bu nedenle korunmasının da kadınlar kadar önemli olduğuna unutmamak gerekmektedir. Genital siğil erkek hastalar için de önemli riskler oluşturmakta olup genital siğil erkek hastalarda tespit edildiğinde zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir..

  Erkeklerde HPV virüsü belirtileri

  HPV, belirti olarak peniste siğil, penis etrafında, genital bölgede, kasıklarda, makat etrafında genital siğillerle kendini göstermektedir.Prezervatif HPV de tam koruma sağlamamaktadır. Bu nedenle sadece peniste değil tüm genital bölgede de pek çok siğil görülebilmektedir. Hatta bu siğiller karına , kasıklara ve makat kısmına doğru yayılabilmektedir. Kısacası cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyan prezervatif, HPV de tam koruyucu değil. Zaten HPV, sadece cinsel sıvılarla değil deriden doğrudan temas ile de bulaşabilmektedir.
  Erkeklerin kendilerinde siğiller yani ciltte kabarcıklar ve pütürler olarak kendini gösterir. Ancak bu durumlar oluştuğunda doktora gidilmesi siğillere teşhis konulması önemlidir. Bundan sonra da siğillerin yakılması gerekmektedir.

  Erkekte HPV tedavisi nasıl yapılır?

  Erkeklerde HPV tedavisi mutlaka yapılmalıdır.Erkekte kondilom tedavisi için en iyi yöntem yakma yöntemidir. Erkekte kondilom tedavisi için seçenekler sırası ile koterizasyon, leep veya lazer ile doktorun seçeneğine göre yakma işlemi gerçekleştirilir. Tedavide genital siğilleri yakmanın yanı sıra dondurmak, cerrahi olarak çıkarmak ve küçük siğillerde özel kremler sürerek tedavi etme seçeneği de bulunaktadır. Erkekte hpv tedavisi seçenenkeri arasında yakma yöntemi en kalıcı yöntem olup nüksler yani tekrarlar daha azdır.Erkekte HPV tedavisi nasıl yapılır?


  alıntı