Howard Carter Tutankamon

'Sosyal Konular' forumunda Merve tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Howard Carter Tutankamon Görseli

  Tutankamonun Sırrı

  1922'de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde, Tutankamon'un mezarına giren herkesin firavunun lanetine yakalandığı söylendi.

  Tutankamon, Mısır hanedanının 18. firavunuydu. Milattan önce 1300lü yıllarda yaşadığı tahmin edilmektedir. Tahtta kaldığı süre içerisinde Mısırın din değiştirmesine yol açması gibi bir fonksiyonu var ama piramidi bile olmayan bu firavunun en ünlüsü olmasının sebebi, 4 Kasım 1922de keşfedilen pek şen şakrak bir mezara sahip olması.

  Tutankamonun ölümünden hemen sonra unutulduğu sanılıyor. Bu ezikliği, kayıtlarda yer almamasına, mezar soyguncuları ve mumyanın bakımını yapan rahipler tarafından mezarının kurcalanmamasına ve keşfedilene kadar orijinal haliyle kalmasına yol açmış. İşte bu yüzden mezarı 1922de keşfedildiğinde tüm dünya gazeteleri habere üşüşmüş, Antik Mısıra olan ilgi birden artmış ve Tutankamon da Antik Mısırın simge yüzü olarak kalmış. Tabii yüzü dediysek, mezarından çıkarılıp tomografiye sokulması ve kafatasının üç boyutlu görüntülerine bakılarak bir büstünün yapılması gayet yeni bir olay.

  Tutankamonun lanetiLord Carnarvon olarak bilinen George Herbert tarafından görevlendirilen İngiliz arkeolog Howard Carter, Tutankamonun mezarını 4 Kasım 1922de piramidi yapılmayan çapsız firavunların gömüldüğü Krallar Vadisinde keşfetmiş. 4. Ramsesin mezarının hemen altındaki ufak mezara 3000 yıl sonra ilk kez 26 Kasımda Carter ve patronu girmiş. Uzun kazılar sonunda 16 Şubat 1923de iç bölmeye girilmiş ve Tutankamonun 110 kiloluk saf altından lahiti bulunmuş.

  Mezarın kapısında “Mezara dokunanları ölüm ziyaret edecektir yazıyormuş. Mezara ilk girenlerin ani ölümleri sonucunda gazeteler uzun süre bir lanetten bahsetmişler. Lord Carnarvon ve köpeği de 1923te sıtmaya yakalanıp ölmüş. 1934te Alb Lythgoe, lahiti gözleriyle görüp 24 kişi arasında ölen yedinci kişiymiş. Söylenene göre ilk kapıyı, koridoru, ikinci ve dördüncü kapıları açanlar lanetlenmiyormuş, sadece lahitin bulunduğu odaya, o da kutsal mührün kırıldığı ilk gün girenler lanetlenmiş. Odaya giren herkes öldükten sonra yapılan istatistikler, ekip içinde odaya girenler ve girmeyenler arasında yaşama miktarı bakımından bir fark olmadığını, çoğunun 70 yaşını geçtiğini göstermiş.


  alıntı  [​IMG]


  [​IMG]