Soru Howard Carter hayatı hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 31 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Howard Carter hakkında bilgi

  Howard Carter 1874 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da, dünyaya geldi. Çocukluğu daha çok Swaffham, Norfolk'ta geçti. Mısır'da arkeoloji çalışmaları yapıp, Sir F.Petrie'nin Tell el-Amarna kazılarına katılan (1892) Howard Carter, Mısır hükümeti tarafından eski yapıtlar müdürlüğüne atandı. Teb kazılarına katılıp (1910) Mısır kraliçesi Hatşepsut'un mezarını bulunmasında önemli rol oynadıktan sonra Lord Carnarvon'la işbirliği yaparak Teb'de Krallar Vadisi'de araştırmalara başladı ve Çocuk Kral Tutankhamon'un mezarını keşfetti (1922). Fakat bu keşif kolay olmadı.


  Antik Çağ Servisi ile çok fazla ters düştü. Times gazetesine verdiği imtiyazlar yüzünden Mısır basını onu hiç sevmedi.Lord Carnarvon yaşarken Lady Evelyn ile izin vermemesine rağmen o öldükten sonra Eve ile evlendiler

  Başlıca yapıtları:
  ThutmosisIV'ün Mezarı (1904),
  Tutankhamon'un Mezarı (ilk iki cilt 1923; 3.cilt 1933).

  Howard Carter (9 Mayıs 1874 - 2 Mart 1939), İngiliz arkeolog ve Mısırbilimci. Mısır'ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi'nde firavun Tutankamon'un mezarını keşfetmesi ile ün kazanmıştır. Buna rağmen Mısır'dan çok uzakta ölmüş ve cenazesine sadece Lady Evelyn katılmıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017