Hoşgeldin 3N

'Teknoloji Haberleri' forumunda elzemim tarafından 8 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hoşgeldin 3N

  Haber Merkezi

  3N imtiyaz sözleşmeleri Ankara Sheraton Otelde yapılan törenle imzalandı. Açılış konuşmasını yapan Binali Yıldırım, “Bugün üçüncü nesil yetkilendirmesi ile ilgili önemli bir safhayı gerçekleştirmiş oluyoruz dedi. Temmuz 2009 itibariyle üçüncü nesil kullanıcıları hizmet almaya başlayacak. Binali Yıldırım, “3N insanların birbirini görmesinin dışında internet otoyollarına yeni otoyollar eklenmesini ilan etmek demek. Böylece internet kapasitemiz Türkiye olarak yüzde 20-30 arası artacak. Bilgi toplumuna da bir adım daha yaklaşacağız. Vatandaşlar açısından da farklı seçenekler farklı tercihler sunulacak. Şirketlerse yeni katma değerli hizmetler yeni iş alanları ve istihdam sağlanacak. 3N ile sektöre yeni bir heyecan ve atılım getirmiş oluyoruz dedi.
  BTK Başkanı Tayfun Acarer, üçüncü nesil için Türkiyenin zamanlamasının çok iyi olduğunu söyledi. Bu sistemle ilgili en yeni içerikleri kullanma fırsatının doğduğunu ifade eden Acarer, imtiyaz sözleşmeleriyle bilişim sektörünü ilgilendiren hususlara değindi. Acarer; Ar-Ge, yüzde 40 yerli ürün kullanımı ve kapsama alanında önemli devrimler gerçekleştirdiğini de ifade etti.
  İlk imza töreni A tipi lisans hakkını kazanan Turkcell CEOsu Süreyya Ciliv ve BTK Başkanı Tayfun Acarer arasında gerçekleştirildi. Ciliv, “Türkiye için çok önemli bir gün. Üçüncü nesille Türkiye hız kazanacak ve Türkiye için çok büyük bir fayda sağlayacak. Turkcell olarak en hızlı en uygun şekilde vatandaşlarımıza bu hizmeti ulaştıracağız dedi.
  İkinci imza töreni B tipi lisans hakkını kazanan Vodafone CEOsu Serpil Timuray ile Tayfun Acarer arasında yapıldı. Timuray, Vodafoneun dünyada 33 milyonu aşan üçüncü nesil abonesi olduğunu belirtti. 3N ile ilgili dünya lideri olduklarını ve bilgi birikimlerini Türkiyedeki abonelerine bu hizmeti en iyi şekilde sunmak için çalışacaklarını ifade etti.
  Üçüncü imza töreninde ise C tipi lisans hakkını kazanan Avea CEOsu Cüneyt Türktan yer aldı. Türktan imza töreninden sonra 65 milyon telefon cihazının artık mobil internete dönüşeceğini ifade etti. Türkiyedeki mobil telefon kullanıcı sayısının yüzde 100lere ulaştığını ifade eden Türktan, özellikle vergi indirimi konusunda çok önemli bir adım atıldığını ve özel iletişim vergisinin yüzde 25ten 5e düşmesinin internet dünyasının mobil ortamda hızla ilerlemesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

  kaynak: BThaber