Hormonlu- Hormonsuz

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 8 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Öyle bir zamana geldik ki artık sebze ve meyvelerin gerçek tatlarını unuttuk .Günümüzde elimizi attığımız çoğu gıdanın hormonlu olduğunu görür hale geldik. Peki meyve ve sebze alırken aldığımız gıdanın hormonlu olup olmadığını nasıl anlarız? Uzmanlarımız sizin için bazı meyve ve sebzelerin hormonlu olup olmadığını nasıl anlayacağınızı açıkladı.
  Genel olarak dış görünüşü şekilsiz, bozuk, sivri çıkıntıları olan, içleri ya da çekirdek etrafı boş ve ürün kendine has tadı vermiyorsa o sebze ve meyveler hormonludur…

  Hormonlu meyve ve sebzelerin dış görüntülerinin şekilsiz, bozuk, içlerinin ve çekirdek çevresinin boş olduğu, kendisine has tadı vermediği belirtildi.

  Vatandaşların, çarşıda pazarda hormonlu ve hormonsuz sebze-meyveyi ayırt edebilmeleri için bazı ip uçları şöyle sıralanıyor:

  Domates: Domates kesildiğinde içi fazlaca boşsa meyvenin ucunda sivri çıkıntılar ve yuvarlak yapısından farklı bir şekle sahipse hormonlu olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca hormonlu domateslerde dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür.

  Salatalık: Şekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince veya yan yana yapışık meyvelere dikkat edin. İçleri adete sünger gibi, çekirdek evi de kof bir yapıya sahiptir. Tatlarında farklılıklar ve lezzetsizlik vardır.

  Biber: Aşırı büyük ve etli bir görünüme sahiptir. Çekirdek etrafı boş, etli kısmında domatesteki gibi beyaz ve sert bir doku görülür.

  Patlıcan: Şekli bozuktur, kenarda şişlikler görülür. Yan yana yapışıktır, etli kısmı sünger gibi kof olur.

  Patates: Şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Patateste aşırı gübre ve hormon kullanılırsa içinde kararmalar görülür.

  Çilek: Aşırı büyük, çift yapışık ve içleri boştur.

  Karpuz: Hormonlu karpuzların çekirdek evleri boştur. Yendiği zaman aşırı nişasta kokusu verir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
    2. Cevap: Hormonlu- Hormonsuz

  Öyle bir zamandayız ki meyve ve sebzelerin sadece tadları mı,kokularını dahi unuttuk..
  Alışveriş yaparken önerileri dikkate alacağım teşekkürler DarK..
    3. Cevap: Hormonlu- Hormonsuz

  Hangi birini dikkate alabiliriz bilemiyorum ama yinede önemli bilgiler sunmuşsun teşekkürler DarK