Horlamanın Nedeni Nedir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda DiScOvErEr tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bazı Tedavi Sonrası Yapılan Müdahelelere Horlamasız Bir Uyku Ne Kadar Güzel Olduğunu Farkına Varırsınız.:f63:

  Dilin arkası , yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir.Bunlar birbirleri üstüne geldiğide solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.
  [​IMG]
  Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir.
  Dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır.Gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz.Bu olay alkol ya da ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolunun kaybolması ile ortaya çıkar.Bazı insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama görülebilmektedir.
  Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması.Büyük bademcik ve geniz eti , çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir.Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir.Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedirler.
  Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru havayolunu daraltır.Hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.

  Burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır.Bu vakum boğazda kollaps olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker.Böylece burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar.Bu durum,neden bazı insanların sadece allerjik dönemlerde veya grip sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir.Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir.Burun içi deformasyonların en sık rastlananı deviasyondur.

  Kaynak: Op. Dr. Feyzi Elez