Horlama Nedenleri ve Önleme Yolları

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Horlamanın Nedenleri Nedir?
  Horlama Sorunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  Horlama Nedenleri ve Önleme Yolları Nelerdir?

  Hayatı çekilmez hale getiren horlamayı önlemek için çeşitli yöntemler var. Bunlardan birinin uzayan küçük dilin ameliyatla küçültülmesi

  Horlama ve tıkayıcı uyku apnesi 40-50 yaş arası erkeklerde yüzde 4-8 oranında görülüyor. Horlama burun, gırtlak ve yutak bölgesindeki sorunlardan kaynaklanıyor. Ancak horlama sorunlarının yüzde 85ini, gırtlak ve ağız bölgesindeki sorunlar oluşturuyor. Uzmanlar küçük dilin uzaması nedeniyle ameliyat edilmesinin horlama tedavisinde sihirli bir formül olarak sunulmasına karşı çıkıyor. Küçük dilin cerrahi operasyonla kesilip küçültülmesi, böylece horlamanın sona ereceğinin söylenmesi tıbben ve bilimsel olarak doğru değildir deniyor..

  Horlama nasıl oluşuyor?
  Nefes alıp verme sırasında dışarıdan aldığımız ve sonrasında da dışarı verdiğimiz havanın yolculuk yaptığı gırtlak, ağız boşluğu ve burun bölgesindeki anatomik yapılara çarpması (türbülansı) sonucunda çıkan gürültülü sese horlama diyoruz.

  Horlama en çok kimlerde görülüyor?
  Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha fazla olmakla birlikte özellikle ileri yaşlarda görülme sıklığı erkeklerde daha da artıyor. Obez kişilerde veya solunum sorunu olan kişilerde görülme sıklığı da diğer gruplara göre daha fazla oluyor.

  Horlamanın nedenleri nelerdir ?
  Horlamanın nedenleri vücudun başlıca üç bölgesindeki sorunlardan kaynaklanıyor. Bunları da üç ana bölgede topluyoruz: Burun, Ağız ve Gırtlak bölgesi.

  Horlamanın tedavisi nasıl yapılıyor?

  Tedavi net bir şekilde sebebin tespitiyle ortaya çıkıyor. Çünkü horlama nedeninin net bir şekilde klinik olarak ortaya konulamaması tedavide başarısızlığın temel nedenidir.
  Horlama nedeni burun bölgesiyse bu bölgedeki anatomik yapıların düzeltilmesi gerekir. Ağız bölgesinde dil kökü, bademcik ya da yumuşak damağa-küçük dile bağlıysa sorun, bu bölgelere cerrahi müdahalede bulunmak gerekiyor.

  Ayrıca hastalara diyet veya pozitif basınç uygulayan cihazların verilmesi şeklinde tedavi seçenekleri de kullanılabiliyor.

  Yapılan uyku testinde apne, hipopnenin (nefessizlik indeksi) sonuçlarına göre hangi yöntemin hastaya daha faydalı olabileceğine karar veriliyor. Çoğu zaman tek başına bir cerrahi yöntem veya yalnız diyet uygulaması yetersizlik gösterebiliyor. Bu durumda her üç yöntem de birlikte kullanılabiliyor.

  En az faydalı olabildiğimiz hasta grubu gırtlak bölgesinde horlama problemi olan hastalardır.

  Dünyada yapılan tüm klinik çalışmalarda görülmüştür ki, bu bölgenin içini döşeyen mukozal tabakanın uyku sırasında kıvrılması, solunum tıkanıklığına ve horlamaya neden olmakta, adeta bir yumuşaklık sendromu olarak düşünülmektedir.

  Spor yapan kişilerde gırtlak bölgesine ait bu tür sorunların olma olasılığı yüzde 2lere yakındır. Bu yüzden tedavinin önemli parçalarından birisi de düzenli ve planlı spor programlarıdır. Tüm bu yöntemlerden sadece bir tanesinin uygulanması bile tedavi ettiğimiz hastaların sayısının güç geçtikçe artmasını sağlıyor.

  Sıkça küçük dilin uzamasının ve bunun ameliyatının horlama tedavisinde sihirli bir değnekmiş gibi sunuluyor olması, tıbben ve bilimsel olarak doğru değildir.
   


Similar Threads: Horlama Nedenleri
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Uykuda Horlamanın Nedenleri Nelerdir? 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Horlamanın Nedenleri 15 Nisan 2011
Sağlık Rehberi Horlama Neden Olur 5 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Horlama Tedavi Edilebiliyormu 3 Ekim 2009
Sağlık Rehberi Horlama Ciddi Bir Problem midir? 3 Ekim 2009