Homeros Kimdir?

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 20 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Homeros Kim,Homeros hayatı,Homeros eserleri,Homeros düşünce

  Homeros Kimdir?

  Homeros Antik Yunanistan'da yaşamış İyonyalı ozandır.

  Batı Edebiyatı'nın ilk büyük eserleri sayılan İlyada ve Odysseia Destanları'nın yaratıcısı veya derleyicisi olduğu kabul edilir. Yaşamı hakkında çok az bilgi vardır. Kendisinden çok sonraları gelen Klasik Çağ yazarlarınca Truva Savaşı sırasında (Milattan Önce 12. yy) yaşadığı rivayet olunmuşsa da destanlarında kullandığı dilden hareketle günümüz araştırmacılarınca Milattan Önce 8. veya 9. yüzyıllarda Batı Anadolu'da büyük ihtimalle Smyrna'da (bu günkü adıyla İzmir) yaşadığı ifade edilir.

  Ancak gerçekte Homeros isimli bir şair yaşadıysa bile bu destanları yaratan veya derleyen tek bir ozan olmadığını düşünen araştırmacılar da vardır. Hayatıyla ilgili bir başka rivayet ise kör olduğudur. Fakat destanlarındaki betimlemelerin canlılığından destanlarını yazdığında kör bile olsa bir zamanlar gözlerinin gördüğü anlaşılır.

  Yazdığı destanlar Klasik Çağ Yunan Edebiyatı'nı ve Mitoloji'sini derinden etkilemiş ve bunların aracılığıyla da bütün batı edebiyatına etki etmiştir.

  İrlandalı yazar James Joyce'un Ulysses'i İngiliz yazar Shakespeare'in Troilus ve Cressida'sı Romalı şair Virgil'in Aeneid'i Homeros'un destanlarından derin izler taşıyan eserlerdendirler.