HOLYFIX Yöntemi İle Boy Uzatma

'Sağlık Rehberi' forumunda anniccha tarafından 16 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. HOLYFIX Yöntemi 12 yıldır uygulanmakta olan Monolateral pin türü bir yöntemdir. Wagner ve De Bastiani yöntemlerinin geliştirilmiş şeklidir.

  Yani kemiğe tek taraflı dışarıdan takılan çivilerin HOLYFIX cihazına takılması ile oluşur. Çiviler damar ve sinirin olmadığı, cilde en yakın ve en güvenli bölgeden takılır, ve çiviler kemik içerisinde kalır; karşıya geçmez. Enfeksiyon çok daha azdır ve işlemin tamamlanmasını engellemez. Ayrıca HOLYFIX yönteminin bir parçası olan HOLYPIN sayesinde bu risk minimuma indirilmiştir. HOLYFIX özel alüminyum ve titanyum alaşımından yapılması nedeni ile daha hafif ve MRI uyumludur.

  Sistem biyomekanik olarak son derece stabil ve güvenli olup tedavi süresince hasta üzerine basarak yürüyebilir. Uzatma işlemi çok pratiktir; hasta tarafından kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca HOLYFIX, kemik oluşumunu hızlandıran ve kısalma oluşturmadan kemiğe yük aktaran (dinamizasyon) özel tasarıma sahiptir.

  Uzatma işlemi 6 safhadan oluşmaktadır:

  1. Muayene ve tetkik
  2. Ameliyat
  3. Hastanede yatış
  4. Uzatma süreci
  5. Uzatılan kemiğin güçlenmesi (konsalidasyon)
  6. Sistemin çıkartılması


  1. Muayene ve Tetkik: Hasta merkez kliniğimizde kabul edilir. Gerekli muayene, görüşme ve ön bilgilendirme yapılır. Radyolojik tetkikler ve ölçümler, diğer gerekli tetkikler yapılır. Radyolojik ölçümler ve tetkiklerle tekrar muayene ve değerlendirme yapılır. Hasta detaylı olarak bilgilendirilir. Ameliyat ve ameliyat sonrası planlanarak ameliyat günü belirlenir.

  2. Ameliyat: Hastanın ameliyattan en az bir gün önce hastaneye gelerek ameliyat öncesi tetkikleri yaptırması, hastane ve tedavi ekibini tanıması yerinde olacaktır. Ameliyat genel anestezi veya spinal anestezi altında yapılır. Buna anestezi doktoru ile hasta birlikte karar verirler.
  Ameliyatımız genellikle turnike altında olur ve kansız ameliyat yapılır. Dolayısı ile kanama çok azdır. Hastaya kan verilmesi gerekmez.

  KOL-BACAK UZATMA:

  3.5 cm kısalık telafi ameliyatı 4 ayda tedavi tamamlanarak sistem çıkarılmıştır.
  Uzatma düşünülen kemik miktarı 5 cmye kadar tek seviyeli, 5 cm nin üzerinde uzatılacaksa iki seviyeli kesi yapılır. Kemik kesilmeden önce kesilecek bölgenin her iki yanına hastanın vücut ağırlığına göre iki veya üçer çivi uygulanır. Uygun HOLYFİX fiksatör hazırlanarak uygulanır.
  Üç noktadan 12 cm uzatma ve ayak bileği sabitleme vakası
  Ameliyat için cilt kesisi her seviye için 3-4 cm olup estetik olarak içerden dikilir ve alınacak dikişler olmaz. Tek bölgeli tek kol-bacak uzatma ortalama 40 dakika, çift bölgeli tek kol-bacak uzatma 60 dakika

  BOY UZATMA:

  Holyfix ile iki seviyeli (5-10 cm için) boy uzatma şekli
  Boy uzatma işlemi her iki bacak uzatma işlemidir. Her iki bacak aynı anda uzatıldığında boy da uzamış olur. Boy uzatma işlemi tek seviyeli (5 cm kadar) 90 dakika, çift seviyeli (10 cm kadar ) 2-2.5 saat sürer.

  3.Hastanede yatış: Hastanede tek kişilik odalarda bir kişi refakat edecek şekilde kalınır.
  Tek kol yada bacak uzatılacaksa 2-3 gün kalınır. Eğer boy uzatılacaksa 4-7 gün kalınır. Bu sürede tedavi ve sonrası, uzatma işlemi ile ilgili hasta bilgilendirilir. Koltuk değnekleri ile yürüme ve çivi dibi bakımı öğretilir. Hastaya fizik tedavi eğitimi verilerek eksersizleri yapılarak öğretilir. Uzatma işlemi uygulamalı olarak öğretilir.

  4. Uzatma Süreci: Uzatma işlemine hastanede başlanır. Uzatma hastaya öğretilerek her uzatma seviyesi için dört eşit parçada (4x0.25mm) günde toplam 1mm uzatır.
  Hasta bu süre zarfında evine taburcu edilir. Daha fazla gözetimimizde kalmak isteyen hastalar hastanemizde ya da merkez kliniğimiz bitişiğinde bulunan Konak Hotel (Hotel Konak - Istanbul) de kalabilirler. Bu süre zarfında hastamız koltuk değnekleri ile basarak yürütülür. Hasta, uzatma süresince germe, adale ve eklem hareketlerini koruma egzersizleri yapmalıdır. Haftada bir çivi dibi pansumanı yapılması önerilir. 15-30 günlük periyotlarla klinik ve radyolojik radyolojik kontrolleri yapılır.

  5. Kemik kuvvetlenmesi (konsolidasyon):
  Uzatma sonrası kemiğin tamamen iyileşmiş hali
  Uzatma işlemi tamamlandıktan sonra Uzatılan kemik bölgesinin kuvvetlenmesi ve yük taşıyacak hale gelmesi için geçen süredir.
  Bu süre uzatma süresi ile birlikte takribi her cm için ortalama bir aydır. 20-30 günlük periyotlarla kontrollere çağrılı.

  6. Sistemin çıkartılması: Uzatma işlemi ve konsolidasyon tamamlanmasını müteakip sistem çıkartılır. Sistem hastanede lokal anestezi altında veya genel anestezi ile kolayca acısız olarak çıkartılır. Vücutta başka bir materyal kalmaz.

  //alıntı//
    2. Cevap: HOLYFIX Yöntemi İle Boy Uzatma

  Nedir bu boy uzatma hevesi NİNCA hanım...?:)))
    3. Cevap: HOLYFIX Yöntemi İle Boy Uzatma

  Benlik bir durum değil Pardus bey :f40: ayıptır söylemesi 1,73 olunca pek ihtiyacı olmuyo insanın:)