Hocazade Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 30 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hocazade Kısaca Yaşamı  Hocazade Efendi, Fâtih Sultan Mehmed devri Osmanlı âlimlerinin en büyüklerindendir. Asıl İsmi Mustafa bin Yûsuf bin Sâlih, künyesi Hocazâde'dir. Bursa'da doğmuştur, doğum târihi bilinmemektedir. 1488 (H.893) senesinde Bursa'da vefât etmiştir.

  Babası ticâretle meşgûl olan büyük servet sâhibi bir tüccar idi. Âilesi ve çocukları son derece bolluk ve refah içindeydi. Hocazade ise Babasının mesleğini terk edip ilim öğrenmeye yöneldi. Babası bu isteğine râzı olmadı.

  Bir gün babası ve kardeşleriyle birlikte Emir Sultan hazretlerinin talebelerinden Şeyh Velî Şemsüddîn'in konağına gitmişlerdi. Şeyh hazretleri; "Bunlar kimlerdir?" diye sorunca babası; "Oğullarımdır." dedi. Sonra iyi giyimli ve neşeli çocukların yanında sefil giyimli ve üzüntülü bir halde duran Mustafa'ya bakarak; "Ya bu kimdir?" diye sordu. Babası; "O da oğlumdur." cevâbını verince Şeyh hazretleri onun bu tutumunu beğenmedi. "Neden çocuklarına eşit şekilde davranmıyorsun?" diye sordu. Babası; "Bu benim işimi bıraktı ticârî işlerimle ilgilenmiyor başka bir yol tuttu. Onun için bunu gözümden çıkarmışım." diye cevapladı.

  Şeyh Şemsüddî elbette bu çocuğun yaptığı doğrudur diye pekçok nasihatler ettiyse de Yûsuf kabûl etmedi. Onlar giderlerken Mustafa'yı yanına çağırıp tatlı nasîhatlerle yüreğinde yumaklaşan kırgınlıkları giderdi ve; "Bu perişan hâline bakıp sakın ilim yolundan ayrılma çünkü doğrusu senin yaptığındır. Babanın düşündüğü doğru değildir. Bu yolda bütün iyi hasletleri güzellikleri ve kemâlâtı kendinde toplamak vardır. İlmin şerefi seni öyle bir mertebeye ulaştıracak ki baban makâmının yüceliğinden şaşıracak kardeşlerin de kapında hizmetine duracaklardır." diye teselli etti.

  Öyle de oldu. Hocazade gün geldi devrinin en büyük alimlerinden biri oldu ve ölene kadar da öyle devam etti.
   


Similar Threads: Hocazade Kimdir
Forum Başlık Tarih
Biyografi İlk tepkili uçağın mucidi Willy Messerschmitt kimdir? 17 Haziran 2017
Biyografi Zeki Velidi Togan Kimdir? Kısaca Hayatı. 14 Haziran 2017
Biyografi Aziz Ogan Kimdir? Çalışma Hayatı Kısaca 3 Haziran 2017
Biyografi Adolf Erik Baron Nordenskjöld kimdir? 1 Mayıs 2017
Biyografi III Salmanasar kimdir 29 Nisan 2017