Hızır Reis Kimdir

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hızır Reis Kimdir Kısaca


  Hızır Reis Biyografisi  Hızır Reis Osmanlı donanmasının ilk kaptan-ı deryasıdır. tarihte bilinen adı ise Barbaros Hayreddin Paşadır. Hızır Reis Akdenizde Osmanlı egemenliğini pekiştirdi, öyle ki bu deniz bazı tarihçilerce bir "Türk Gölü" olarak anıldı.Osmanlı'nın Deniz politikasına ve Tersane-i Amire´ye nizam verdi.

  Ona Hayreddin adını, "dinin hayırlısı" anlamına gelmekte olup Osmanlı Devletine yaptığı hizmetinden dolayı Padişah Kanuni Sultan Süleyman verdi. Avrupalılar ağabeyi Oruç Reis'e kızıla çalan sakalı yüzünden Barbarossa adını vermişlerdi, Oruç Reis'in şehit olmasının ardından küçük kardeşi Hızır için kullanılan bu isim, Türkçe'ye Barbaros olarak geçti.

  Osmanlı Devleti'nin kaptan paşaları, hil'atlerini Barbaros'un Beşiktaş'taki türbesinde giyerlerdi, bu törende dua edilir ve fakir fukaraya yemek verilirdi.

  Sefere çıkan veya tatbikata giden Türk gemileri, günümüzde dahi bu türbenin önünden geçerken Barbaros'u top atışıyla selamlarlar.

  Barbaros Hayreddin Paşanın anısına 1941-1943te İstanbulun Beşiktaş semtinde dikilen Barbaros Anıtı, ünlü heykelciler Ali Hadi Bara ile Zühtü Müridoğlu tarafından yapılmıştır.