Hızır Duası

'Dualar ve Faziletleri' forumunda YAREN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hızır duaları, Hızır a.s duası, Hıdırellez Duası, Hızır Aleyhisselam Dua

  Hızır Duası
  Bir gün Hızır Aleyhisselam gökyüzüne bakıp tefekküre dalıp gitmişti. Yaptığı uzlet ve ibadetler neticesi ve Rabbinin yardımı ile keşfi açılmıştı. Kimsenin görmediği şeyleri görüyordu. Birinci kat gökte bir anda yedi kat gök açıldı ve bir yazı gördü. Hızır Aleyhisselam'ın gördüğü bu yazı onu çok etkilemişti. Arşı alada gördüğü yazı Fatihayı şerifdi.

  "Yarabbi bu nasıl bir süredir ki etrafı pırıp pınl bir aydınlık bunu okudukça hem imanım artıyor hem de şevkim."
  Bu yedi ayet olan duayı her okuyuşunda sanki başka bir aleme geçiyor başka başka manalar öğreniyordu. İlk okuyuşunda kelami manayı anladı. İkinci okuyuşunda mecazi manayı anladı. Üçüncü de edebi manayı anladı. Dördüncü de tefsiri manayı anladı. Fakat diğer manalara lafızlar kelimeler ifade etmekten acizdi şaşırıp kalmıştı.
  "Ya Rabbi bana bu süreyi indir bununla amel edeyim dua edeyim" dedi.
  Ancak Hızır Aleyhisselam'a şöyle ilham oldu ki "bu süre Alemlere rahmet olarak gönderilecek olan Hz. Muhammed ve ona inanlara ahir zamanda inzal olacaktır. Bunu isteme bu sana verilmeyecektir". Hızır Aleyhisselam bu duruma çok üzüldü. Günlerce aylarca yıllarca ağladı yemedi içmedi halvet eyledi yalvardı yakardı Rabbisine sonra yine ilham oldu ki "eğer dua ederse Muhammed'ın ümmetinden olabilirsin." Hazreti Hızır Aleyhisselam da çok büyük dua ile dua etti ismi azam ile dua etti.

  Kehf Suresi Ayet 39-40

  Ya Rabbi bana bu süreyi indir bununla amel edeyim dua edeyim" dedi.
  Ancak Hızır Aleyhisselam'a şöyle ilham oldu ki "bu süre Alemlere rahmet olarak gönderilecek olan Hz. Muhammed ve ona inanlara ahir zamanda inzal olacaktır. Bunu isteme bu sana verilmeyecektir". Hızır Aleyhisselam bu duruma çok üzüldü. Günlerce aylarca yıllarca ağladı yemedi içmedi halvet eyledi yalvardı yakardı Rabbisine sonra yine ilham oldu ki "eğer dua ederse Muhammed'ın ümmetinden olabilirsin." Hazreti Hızır Aleyhisselam da çok büyük dua ile dua etti ismi azam ile dua etti. Rivayet edildiğine göre yaptığı dua şu idi.

  (BİSMİLLAH!
  MAŞAALLAH LA KUVVETE İLLA BİLLAH
  MAŞAALLAH KÜLLİ NİYMETİN MİNALLAH
  MAŞAALLAH ELHAYRÜ KÜLLİHİ BİYEDİLLAHİ
  MAŞAALLAH LA YUSRİFÜSUUE İLLALLAH)

  Allah'ın ismiyle başlarım Allah neyi dilerse o olur. Kuvvet ve kudret ancak Allah'ındır. Allah neyi dilerse o olur. Her nimet Allah'tandır. Allah neyi dilerse o olur. Hayrın tamamı Allah'ın kendi kudretindendir. Allah neyi dilerse o olur. Fenalıkları insanlardan defeden ancak Allahü Teala'dır.
  Hızır Aleyhisselam yaptığı bu duanın neticesi ile kendisine Abı hayat suyunun yeri gösterildi ve bu sudan içince kıyamete kadar ömrü uzatılmış oldu. Böylece Hz. Muhammed Sallu Aleyhi ve Sellem'ın ümmetinden olma şerefine nail oldu.
  Alıntı​