Hızır Aleyhisselam Duası

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Wish tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hızır Duası
  Hızır Aleyhisselam Dua
  Hıdırellez Duası
  Hıdırellezde Nasıl Dua Edilir


  [​IMG]

  Bağına girdiğinde Mâşa! Kuvvet yalnız ALLAH"ındır deseydin ya!. Eğer benim malımı ve çocuklarımı kendininkilerden daha az görüyorsan belki Rabbim bana senin bağından daha iyisini verir. Seninkinin üzerine de gökten bir afet indirir de bağ kupkuru ve yalçın bir toprak hâline geliverir.

  (Kehf Suresi Ayet 39-40)

  Ya Rabbi bana bu süreyi indir bununla amel edeyim dua edeyim" dedi.
  Ancak Hızır Aleyhisselam'a şöyle ilham oldu ki "bu süre Alemlere rahmet olarak gönderilecek olan Hz. Muhammed ve ona inanlara ahir zamanda inzal olacaktır. Bunu isteme bu sana verilmeyecektir". Hızır Aleyhisselam bu duruma çok üzüldü. Günlerce aylarca yıllarca ağladı yemedi içmedi halvet eyledi yalvardı yakardı Rabbisine sonra yine ilham oldu ki "eğer dua ederse Muhammed'ın ümmetinden olabilirsin." Hazreti Hızır Aleyhisselam da çok büyük dua ile dua etti ismi azam ile dua etti. Rivayet edildiğine göre yaptığı dua şu idi.

  (BİSMİLLAH!
  MAŞAALLAH LA KUVVETE İLLA BİLLAH
  MAŞAALLAH KÜLLİ NİYMETİN MİNALLAH
  MAŞAALLAH ELHAYRÜ KÜLLİHİ BİYEDİLLAHİ
  MAŞAALLAH LA YUSRİFÜSUUE İLLALLAH)

  Allah'ın ismiyle başlarım Allah neyi dilerse o olur. Kuvvet ve kudret ancak Allah'ındır. Allah neyi dilerse o olur. Her nimet Allah'tandır. Allah neyi dilerse o olur. Hayrın tamamı Allah'ın kendi kudretindendir. Allah neyi dilerse o olur. Fenalıkları insanlardan defeden ancak Allahü Teala'dır.
  Hızır Aleyhisselam yaptığı bu duanın neticesi ile kendisine Abı hayat suyunun yeri gösterildi ve bu sudan içince kıyamete kadar ömrü uzatılmış oldu. Böylece Hz. Muhammed Sallu Aleyhi ve Sellem'ın ümmetinden olma şerefine nail oldu.

  alıntı