hititler hakkında kısa ve öz bilgi

'Dini Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 18 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


  1. hititler hakkında kısa bilgi
    Hititler’in tarihteki yerine dair bilgiler yüzyılın başında elde edilmiştir. “Yozgat Tabletleri” olarak bilinen tabletlerin çözülmesinin ardından bu tabletlerde geçen Anadolu’daki Hatti Ülkesi’ne dair bilgiler elde edilmiştir. Anadolu’da uzun süre yaşamış olan Hatti’ler Hitit kültürünü ve yaşamını da oldukça etkilemiştir. Zamanla bu iki kültür birbirine kaynaşmış ve Hitit kültürü olarak var olmaya devam etmiştir.

    Hititler Anadolu’ya Kafkasya üzerinden göç etmiş bir Hint-Avrupa kavimi olarak tanımlanabilir. Anadolu’ya Kafkaslar üzerinden gelen Hititler ticaret hayvancılık yaparak hayatlarını sürdürüyor olsa da ana geçim kaynakları tarım olmuştu. Bu yüzden Hititler izledikleri genişleme politikalarında ticaret yollarına sahip olma amacı kadar verimli toprakları ele geçirme amacını da taşımıştır.

    Tarım ve hayvancılığın öne çıktığı bir toplum olan Hititler de Tanrı inancı da doğa temelliydi. Hititler kutsal saydıkları değerler bayramları tapınakları ve tapınma şekilleriayrıca Tanrıları da bir tarım toplumu için önemli olan hava su toprak gibi unsurlara göre şekilleniyordu. Sanatı dini savaşları güçlü krallığı ve kralları ile tarihteki önemli uygarlıklardan biri olan Hititler'e dair ilk kalıntılar Kültepe'de bulunmuştur.